Vyšetrovatelia sa snažia osvetliť smrť, ktorá vyvolala vlnu špekulácií, či Severná Kórea vyslala vražedné komando, aby zabilo muža známeho pitím alkoholu, hraním hazardu a zložitým rodinným životom.
Lekári dokončili v stredu večer pitvu, ale nie je jasné, či alebo kedy Malajzia zverejní závery, napísala vo štvrtok tlačová agentúra AP.
Severná Kórea (KĽDR) vyjadrila námietky proti pitve v Malajzii a žiadala, aby jej telo K. Čong-nama vrátili. Malajzia však v procedúre pokračovala, pretože Severná Kórea nezaslala oficiálnu žiadosť. Informoval o tom vysokopostavený predstaviteľ malajzijskej polície Abdul Samah Mat.
Malajzijská polícia zatkla v stredu prvú podozrivú v prípade, ženu s vietnamskými cestovnými dokladmi vystavenými na meno Doan Thi Huong. Zadržali ju v termináli medzinárodného letiska v Kuala Lumpur, kde v pondelok dopoludnia 13. februára prišlo nevoľno K. Čong-namovi. Nie je jasné, či bol ženin pas pravý. Polícia ženu identifikovala už skôr za pomoci videa z bezpečnostných kamier na letisku.
K. Čong-nam, ktorý mal 45 alebo 46 rokov, žil dlhé roky v zahraničí, najmä v špeciálnej čínskej administratívnej oblasti Macau. Údajne bol pod ochranou Číny a jeho smrť môže vyvolať napätie medzi Pekingom a Pchjongjangom.
Údajne stratil otcovu priazeň, keď ho v roku 2001 chytili pri vstupe do Japonska s falošným pasom. Tvrdil, že chcel navštívil zábavný park Disneyland v Tokiu.
Podľa dvoch nemenovaných malajzijských vládnych predstaviteľov zomrel starší brat pri prevoze do nemocnice, keď mu na letisku prišlo nevoľno a personál privolal sanitku.
Zdravotníkom pred smrťou povedal, že naňho na letisku zaútočili sprejom s chemickou látkou. Informovali o tom malajzijskí predstavitelia. Početné juhokórejské médiá s odvolaním sa na anonymné zdroje uviedli, že K. Čong-nama údajne zavraždili nejakým druhom jedu severokórejské agentky, ktoré po čine ušli taxíkom. Polícia oznámila, že pátra po viacerých podozrivých. Ďalšie podrobnosti nezverejnila.
Od nástupu k moci koncom roka 2011 dal Kim Čong-un popraviť viacero vysokopostavených vládnych predstaviteľov vrátane strýka a urobil rozsiahle politické čistky. Juhokórejský kabinet to označuje za „vládu teroru“.
Juhokórejská špionážna služba v stredu oznámila, že Severná Kórea sa päť rokov snažila zabiť K. Čong-nama. Prvýkrát to bolo v roku 2012. Starší brat následne poslal list mladšiemu K. Čong-unovi, v ktorom ho prosil o svoj život aj o život svojej rodiny.
K. Čong-nam bol najstarším synom bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Narodil sa z jeho vzťahu s herečkou Song Hje-rim. K. Čong-nam bol v rokoch 1998 až 2001 považovaný za nástupcu svojho otca. Označujú ho ako muža, ktorý nemal politické ambície a verejne kritizoval severokórejský režim. Staval sa proti dynastickému odovzdávaniu moci.