Keď sa objavili celkom slušne podopreté podozrenia, že pri zmene centrálnej parity došlo k úniku informácií, ktoré mali hodnotu miliárd, mal sa začať kolotoč prešetrovaní. Ak to nedošlo ministrovi vnútra, pointu mu mal vysvetliť minister financií.

Ak to nedošlo nikomu z nich, obom to mal vysvetliť predseda vlády. Špeciálne tímy mali preverovať všetky možnosti, analyzovať obchody...

No podozrenia z úniku informácií pri zmene centrálnej parity nabrali od začiatku kontúry klasickej slovenskej kauzy. Najprv veľké mediálne haló, ktoré po čase vyprchalo.

Dnes je veľmi pravdepodobné, že vec čoskoro upadne do úplného zabudnutia. Možnosť, že Slovensko zažilo v procese prechodu na euro najväčší podvod v obchodovaní s menou, už zodpovedných nezaujíma.

V štýle prehlásenia Roberta Fica, ktorý dal v tom čase najavo, že je ochotný sa tým zaoberať, až keď bude jasné, aká finančná ujma vznikla štátu.

Smiešne vyšetrovanie

Jediným výstupom vyhodnocujúcim podozrenia je zatiaľ správa Národnej banky Slovenska. Tá jasne skonštatovala, že na trhu sa nič podozrivé nedialo.

Pre účastníkov obchodovania na devízovom trhu, ktorí hrali podľa pravidiel, je toto konštatovanie dohľadu centrálnej banky výsmechom do očí. Rovnako ako pre všetkých, ktorí hru podľa pravidiel zákona považujú za samozrejmosť.

Nikto nečakal, že centrálna banka v správe jednoznačne potvrdí podozrenia z insider tradingu. Pretože na to nemá páky.

No aktivity niektorých finančných spoločností a jednotlivcov nemohli centrálnu banku doviesť k záveru, že generálnu prokuratúru osloviť netreba. Je teda na mieste otázka, či za správou NBS nestojí politická objednávka.

Hoci je tutlanie kauzy neospravedlniteľné, je pochopiteľné. Ak by sa centrálna banka, ministerstvo financií alebo polícia v tom čase vŕtali v podozreniach, slovenský vstup do eurozóny by sprevádzal nevídaný škandál.

Správa centrálnej banky o vyšetrovaní obchodov so slovenskou korunou bude možno ešte niekoľko dní víriť hladinu v parlamente. Nakoniec poputuje na policajné prešetrenie.

To závery v správe centrálnej banky s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí. Prinajmenšom preto, že stopy už vychladli. Generálna prokuratúra pritom mohla začať vyšetrovanie aj z vlastnej iniciatívy.

Stačili relevantné podozrenia a tie boli. Zatiaľ najväčšie podozrenia z úniku informácií na Slovensku sa tak zrejme dostanú do spoločnej škatule k vyšetrovaniam, ako je Rozinov vinohrad, či k záverom prešetrenia o Slotovom podpise.