Doplnené: 14:25 o stanovisko elektrární (kliknutím prejdete na aktualizáciu)
Premiér spomína tri dôvody, pre ktoré zmluvu vypovedali:
- „Enel nám odmieta poskytovať základné údaje a informácie, ktoré by nám umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku z vodnej elektrárne spravodlivé alebo nespravodlivé pre štát,“ cituje agentúra SITA R. Fica. RTVS na Facebooku informovala, že podľa nájomnej zmluvy pripadá 65 percent zisku na štátnu Vodohospodársku výstavbu a 35 percent na Slovenské elektrárne.
- Vláda tvrdí, že Enel nepripravil žiadne plány na rekonštrukciu a obnovu vodnej elektrárne.
- S údržbou má súvisieť aj tretí dôvod. Enel podľa R. Fica neplní povinnosť platiť ročne štátu asi 5 miliónov eur, ktoré majú ísť na údržbu Vodného diela Gabčíkovo, ktoré vznikli v súvislosti s prevádzkou tunajšej vodnej elektrárne. „Toto spochybňujú a dokonca od nás žiadajú vrátiť 43 miliónov eur,“ tvrdí premiér.
R. Fico tiež novinárom povedal, že sa neobáva medzinárodnej arbitráže. „Máme absolútne právo na vypovedanie zmluvy a myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné,“ povedal premiér s dôvetkom, že „my sme prijali rozhodnutie aj pokiaľ išlo o zisky zdravotných poisťovní.“
Prvá vláda R. Fica zakázala v roku 2007 zdravotným poisťovniam vyplácať si zisk, o päť rokov zákaz zrušil Ústavný súd SR. Akcionári zdravotnej poisťovni Union uspeli aj na arbitrážnom súde, ktorý im priznal odškodné 22 miliónov eur. Súčasná vláda odmieta túto sumu zaplatiť.
Agentúra SITA upozornila, že štátna Vodohospodárska výstavba už v auguste predložila na rokovanie vlády správu, podľa ktorej Slovenské elektrárne nedodržiavajú zmluvu o prenájme Gabčíkova. Štátny podnik v dokumente tvrdí, že nedodržiavaním zmluvy mu vzniká škoda; zmieňuje sa tam nedodržiavanie platieb aj chýbajúce informácie. V dokumente sa dokonca tvrdí, že nečinnosť Enelu môže ohroziť bezpečnosť vodnej elektrárne, napríklad preto, že elektrárne ešte neurobili generálnu opravu turbín.
Slovenské elektrárne vtedy všetky obvinenia zo strany štátneho podniku odmietli. „Opätovne zdôrazňujeme, že sme vždy konali v súlade s požiadavkami a dohodami manažmentu elektrárne. Očakávame oficiálne oznámenie výpovede a nevylučujeme, že podnikneme právne kroky na ochranu našich práv,“ reagovala vo štvrtok pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Aktuálne rozhodnutie výpovede môže súvisieť s plánovaným predajom 66-percentného podielu v elektrárňach, Enel momentálne hľadá pre akcie kupca. Medzi záujemcami sú spoločnosti Slovnaft, ČEZ, EPH alebo energetická spoločnosť z Číny. Okrem nich by rada podiel získala naspäť aj vláda, avizoval R. Fico.
O nájomnej zmluve
- Zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo podpísali v marci 2006, teda ešte pred samotným ukončením privatizačného procesu.
- Formálne sú zmluvnými stranami sú štátny podnik Vodohospodárska výstavba a obchodná spoločnosť Slovenské elektrárne.
- Zmluva má platiť 30 rokov.
- Vláda Roberta Fica zmluvu spochybňovala už počas prvého funkčného obdobia, v roku 2007 ju napadla na súde a navrhovala zrušiť.
- Celkovo sa podľa agentúry SITA vedie aktuálne dvanásť súdnych sporov ohľadne nájomnej zmluvy.