"Preprava alebo prevod vody odobratej zo zdrojov podzemných vôd, z prírodných liečivých zdrojov, z prírodných zdrojov minerálnych vôd, zo zdrojov geotermálnych vôd, z vodných tokov a zo zdrojov povrchových vôd cez hranice SR sa zakazuje,“ to je znenie nového odseku článku 4 slovenskej ústavy, ktoré by mala schváliť vláda a následne parlament.

"Hovoríme o vode pitnej, minerálnej, liečivých zdrojoch, geotermálnych vodách, o odbere vody z vodných tokov a zo zdrojov povrchových vôd," zdôraznil R. Fico. Podľa neho na základe takejto zmeny sa nebude môcť prevážať cez hranice voda ani rúrami a ani cisternami.

Výnimkou by bol vývoz vody, ktorá je na Slovensku spracovaná a zabalená do fliaš. Výnimkou by bola aj voda vyvezená na humanitárnu pomoc.

Smer-SD podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára zavádza tvrdením, že chce chrániť vodu. Ako povedal na tlačovej besede, iniciatíva Smeru na ústavnú ochranu vody má zádrhy.

„Premiér vie, že ústava je najvyšší zákon a nie je trhací kalendár. Návrh novely ústavy slúži na vydieranie opozície a na zakrytie zvýšenia DPH na dvadsať percent natrvalo,“ povedal B. Bugár. Podľa neho ak Smer-SD chce meniť ústavu, treba spraviť jej kompletnú novelizáciu. „Ak chcú zakázať prepravu vody, potom tam musí byť článok, že cez chránené územia sa nemôžu viesť produktovody,“ vyhlásil.

Parlament v stredu posunul do druhého čítania novelu zákona o vodách, podľa ktorej je voda surovina, ktorá podlieha národným záujmom a má strategický význam pre bezpečnosť štátu. Novela vypracovaná ministerstvom životného prostredia zdôrazňuje potrebu ochrany podzemných vôd v chránených vodných oblastiach s dôrazom na teritórium Žitného ostrova.

Po novom bude cez chránené územia zakázaná výstavba produktovodov. Preprava a prevod vody za hranice štátu má podliehať povoleniu zo strany štátu. Novela zavádza lehoty na povolenia odberu povrchových a podzemných vôd na desať rokov. Tým sa má vytvoriť priestor pre ochranu vôd a ich spravodlivé rozdeľovanie.