Vláda Roberta Fica pripravuje zásadné zmeny vo verejnom obstarávaní. Pri vyhodnocovaní bude rozhodovať najmä ekonomicky najvýhodnejšia ponuka, a nie najnižšia cena. Zrušené má byť používanie obstarávania cez rokovacie konanie bez zverejnenia a zakázané budú bezdôvodné dodatky na zvyšovanie pôvodnej zmluvnej ceny.

Ako po rokovaní Rady solidarity a rozvoja v piatok ďalej informoval minister vnútra Robert Kaliňák, vznikne centrálne obstarávanie na základné tovary a služby. Realitou sa má stať tiež zoznam kvalifikovaných dodávateľov s ich rankingom a čierna listina podnikateľov. Pracovný návrh veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý pripravil rezort vnútra, obsahuje 15 hlavných zmien s cieľom zrýchliť, zlacniť a zvýšiť transparentnosť verejného obstarávania.

Cena sa nemá zvyšovať

"Jednou z hlavných zmien bude zrušenie rokovacieho konania bez zverejnenia. Nie je možné obstarávať čokoľvek bez toho, aby sa o tom vopred nevedelo. Ďalej je to zákaz dodatkov, ktoré navyšujú ceny z uzavretých zmlúv. Je možné otvoriť dodatok len cestou súdu, ktorý môže skonštatovať, že nastali také okolnosti, ktoré sa nedali predpokladať dopredu," priblížil R. Kaliňák pripravované zmeny vo verejnom obstarávaní.

Princíp má platiť pri rámcových zmluvách o dielo. Má motivovať dodávateľov, aby si predkladali realistické návrhy. V prípade rámcových zmlúv na dodávanie tovaru podľa R. Kaliňáka bude musieť dodávateľ rešpektovať akékoľvek zníženie ceny a podľa toho bude musieť upraviť cenu pre štát. Cena sa bude môcť upravovať len dole, ak cena na trhu stúpne, bude to riziko podnikateľa. 

Premiér Robert Fico informoval, že členovia Rady solidarity a rozvoja dostanú pracovný návrh novely zákona o verejnom obstarávaní na budúci týždeň. "Potom bude verejná diskusia a postupne chceme zákon dostať na schôdzu Národnej rady tak, aby mohol začať platiť od 1. januára 2013," uviedol Fico. 

Podľa ministra vnútra bude zavedené elektronické trhovisko, takzvané ET. "Bude predstavovať vlastne nepretržitú elektronickú aukciu tovarov a služieb v podlimitných zákazkách pre jednotlivé štátne organizácie a samosprávu, kde bude možné uskutočniť obstarávanie v podstate do 48 hodín a kúpiť všetko, čo je potrebné, informoval Kaliňák. Všetci predávajúci tak podľa neho budú vidieť, za akú cenu štát nakupuje a za čo môžu predať svoj tovar alebo služby. 

Zostavia čiernu listinu

Vzniknúť má tiež zoznam kvalifikovaných dodávateľov, kde sa bude uplatňovať ich hodnotenie podľa toho, akým spôsobom splnia jednotlivé zmluvy vo vzťahu k štátu. Od toho bude závisieť aj ich kvalitatívne postavenie. R. Kaliňák ďalej povedal, že bude existovať aj čierny zoznam, na ktorom budú všetci podnikatelia, ktorí podvádzali pri súťaži, dávali falošné referencie, nevykonali zákazku, či bez akéhokoľvek dôvodu zákazku prestali realizovať, alebo ju s chybami dodali štátu. 

Rezort vnútra zároveň plánuje zriadenie centrálneho verejného obstarávania. Bude zabezpečovať základné tovary a služby prakticky pre celú štátnu sféru. Revízne postupy sa zjednodušia so zámerom urýchliť priebeh obstarávania. "Každý bude môcť podať jednu námietku a na záver súťaže budú všetky námietky vyhodnotené v jednom centrálnom námietkovom konaní tak, aby sme súťaže nepredlžovali," dodal R. Kaliňák. Keď bude námietka uznaná, konanie sa vráti na pôvodné miesto. 

"Ak pri žiadostiach o nápravu nebude rešpektovať obstarávateľ výhrady dodávateľa a napriek tomu bude námietka uznaná, že to bola chyba, potom ho bude čakať pokuta. Je tam veľký tlak na to, aby obstarávatelia uznávali niektoré výhrady, ktoré záujemcovia majú," uviedol R. Kaliňák. Ak uchádzač na prvom mieste zlyhá, obstarávateľ bude môcť uzavrieť zmluvu s ďalším v poradí, ktorý splnil podmienky. 

Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger