Opozičný Smer-SD do Národnej rady (NR) SR opätovne predložil zákon, ktorým chce zaviesť osobitné zdanenie bánk na Slovensku. Sadzba vo výške 0,73 % by sa počítala z vybraných pasív bankových inštitúcií. S podobným návrhom už raz najsilnejšia opozičná strana vlani na jeseň neuspela.
Zavedenie novej bankovej dane by malo kompenzovať vládou presadené zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 na 20 %, ako aj zrušenie zníženej 6-% sadzby na predaj potravín z dvora. Od polovice roka, kedy by mala nová právna úprava vstúpiť do platnosti, by sa tak DPH mala vrátiť do svojej pôvodnej podoby.
Príjmy z navrhnutých odvodov bankových subjektov by mali perspektívne slúžiť na vytvorenie osobitnej časti štátnych finančných aktív, ktorá bude súčasťou vopred tvorených zdrojov na spravodlivé rozdelenie záťaží z budúcich finančných kríz. Dočasne by však banková daň mala byť príjmom štátneho rozpočtu, a to až do obdobia, kedy deficit verejných financií neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Zavedenie dane by podľa Smeru-SD v druhom polroku 2011 prinieslo štátnemu rozpočtu 94 miliónov eur. "Toto dočasné riešenie na krátkodobé využitie výnosov z navrhnutých osobitných odvodov na podporu príjmov štátneho rozpočtu je plnohodnotnou a spravodlivou alternatívou, ktorá môže nahradiť a zvrátiť existujúce zmeny dane z pridanej hodnoty," avizujú vo svojom návrhu opoziční poslanci Robert Fico, Ján Počiatek a Peter Kažimír.
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) sa na adresu iniciatívy Smeru-SD nedávno vyjadril, že v navrhovanej výške by mala zásadný vplyv na klientov bánk. "Tak, ako to navrhuje strana Smer-SD, je to iba populistické gesto, ktoré by výrazne poškodilo slovenskej ekonomike a klientom bánk," myslí si minister. Pripustil, že pravdepodobne od budúceho roka sa špeciálna banková daň zavedie v celej EÚ, jej výška sa však bude pohybovať skôr v stotinách ako desatinách percent.
Smer-SD sa snaží zastaviť privatizáciu šiestich teplární
Opozičný Smer-SD predložil do Národnej rady (NR) SR návrh novely zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorou sa má zabrániť privatizácii šiestich teplárenských spoločnosti v 100-% vlastníctve štátu.
"Vzhľadom na skutočnosť, že tieto spoločnosti sú významné z regionálneho hľadiska, predstavujú rozhodujúce spoločnosti z hľadiska zabezpečovania tepla a teplej úžitkovej vody v príslušných regiónoch a sú aj významnými zamestnávateľmi, navrhuje sa, aby ich akcie zostali v 100-% vlastníctve Fondu národného majetku (FNM) SR a aby neboli predmetom ďalšieho predaja," konštatuje vo svojom návrhu skupina opozičných poslancov na čele s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.
Predložený návrh novely tak počíta s tým, že na 100-% majetkovú účasť FNM v týchto teplárenských spoločnostiach sa nebudú aplikovať ustanovenia zákona o veľkej privatizácii upravujúce jednotlivé spôsoby privatizácie a tieto majetkové účasti zostanú trvalo vo FNM. Novelou by sa tiež mali zrušiť doterajšie rozhodnutia o privatizácii dotknutých teplárenských spoločností.
Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom stanovisku k návrhu nesúhlasí s konštatovaním, že ponechanie 100-% majetkovej účasti v teplárenských spoločnostiach vo vlastníctve fondu bude mať pozitívny vplyv na verejné financie. "Predkladateľ neberie do úvahy skutočnosť, že v uvedených spoločnostiach je potrebné uskutočniť rozsiahle investície, čo môže mať negatívny vplyv na hospodárenie FNM," upozorňuje rezort financií.
Vládny kabinet sa na privatizácii štátnych teplární dohodol na svojom zasadnutí 9. februára tohto roka. Vychádzal pritom z materiálu FNM, podľa ktorého je pre štát výhodnejší predaj ako poberanie dividend z týchto spoločností. Ich odhadovaná trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 160 až 200 miliónov eur, priemerný ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 až 2010 dosiahol 4,2 milióna eur.
Šiestimi teplárenskými spoločnosťami v 100-% vlastníctve štátu sú Bratislavská teplárenská, a.s., Trnavská teplárenská, a.s., Martinská teplárenská, a.s., Zvolenská teplárenská, a.s., Žilinská teplárenská, a.s., a Tepláreň Košice, a.s.
Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko