Sme rodina sa rozhodlo nepodporiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, teda reformu národných parkov. K rozhodnutiu dospelo po rokovaní so zástupcami dotknutých regiónov. Hnutie o tom informovalo v stredu (3. novembra) podvečer s tým, že predseda Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár počas dňa rokoval so zástupcami vlastníkov pozemkov a ľuďmi, ktorých sa má novela priamo dotýkať.
„Hnutie Sme rodina sa jasne vyjadrilo, že najprv si vypočujeme ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú, a až potom sa rozhodneme, či tento návrh podporíme,“ uviedol Kollár.
Poukázal na to, že ich poslanec Jaroslav Karahuta pripravil aj pozmeňujúci návrh k reforme, predostreli ho zástupcom z regiónov, no tí ho rovnako odmietli. „Chceli sme prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu tento návrh zákona zmeniť, ak by sme dostali na rokovaní zelenú, avšak ľudia odmietli aj takúto alternatívu a my stojíme za nimi,“ vysvetlil Kollár.
Negatívny vplyv reformy?
Ako hlavný dôvod svojho rozhodnutia Sme rodina uvádza, že ľudí žijúcich na vidieku reforma negatívne ovplyvní aj po pracovnej a ekonomickej stránke. Rozhodlo sa ju preto nepodporiť ani v prípade, ak by tým koaliční partneri podmienili výstavbu nájomných bytov.
Hnutie okrem iného namieta aj to, že návrh reformy je predložený formou poslaneckej novely a nie vládnej. Hovorí o oklieštení procesu jeho prijatia a že nemusí akceptovať argumenty dotknutých subjektov.
Sme rodina spočiatku návrh reformy národných parkov podporovalo, Kollár bol pod poslaneckou novelou podpísaný. Nedávno však avizoval, že svoj podpis stiahne. Hnutie hovorilo o výhradách a navrhovalo zmeny v novele.
OĽaNO nerozumie postupu Kollára pri reforme národných parkov, prekvapená je i SaS
Valášek kritizuje Sme rodina
Lídri koalície a predseda vlády by si podľa nezaradeného poslanca Tomáša Valáška mali spraviť s predsedom Národnej rady (NR) SR Boris Kollárom poriadok alebo by hnutie Sme rodina malo opustiť koalíciu. Podľa Valáška sa totiž stáva brzdou reforiem.
Valášek pokračoval, že v rámci plánu obnovy sa Slovensko dobrovoľne podujalo urobiť niektoré dôležité reformy, ktoré sa Európska komisia zaviazala financovať. „Ak tieto reformy neurobíme, naša krajina príde doslova o stovky miliónov eur,“ povedal. Kritizoval hnutie Sme rodina, ktoré niektoré z reforiem zrejme nepodporí.
„Pravidlá financovania sú nastavené tak, že keď neschválime jeden komponent z každého balíka, nedostaneme z toho balíka nič ani na ostatné reformy,“ konštatoval Valášek. Dodal, že je jedno, či už sú pre tie ostatné reformy schválené zákony, či sú pripravené územné rozhodnutia alebo stavebné povolenia.
V diskusii sa pokračuje
Podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS) vo štvrtok (4. novembra) otvoril desiaty deň riadnej 48. schôdze. Poslanci pokračujú v diskusii k reforme národných parkov. Prihlásených je ešte viacero rečníkov.
Zákonodarcovia o reforme hovorili aj počas predchádzajúcich dní. Diskusii dominovalo najmä vystúpenie poslanca Jaromíra Šíbla (OĽANO), ktorý musel druhýkrát čítať svoj pozmeňujúci návrh, keďže predtým sa pomýlil. Jeho návrh má 14 strán, čítal ho takmer dve hodiny.
Návrh legislatívy hovorí o tom, že správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR. S pozmeňujúcim návrhom okrem Šíbla už vystúpil aj Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
Predložený návrh kritizuje nielen opozícia, ale aj koaliční poslanci, napríklad Patrick Linhart (Sme rodina) či exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO).