„Vojna na Ukrajine bude pokračovať až kým nedôjde k úplnej porážke Ruska,“ napísal v pondelok svojim 430-tisíc sledovateľom na Telegrame ruský krajne pravicový nacionalista Igor Girkin, známy aj pod pseudonymom Igor Strelkov.
Tento bývalý príslušník ruskej spravodajskej služby sa v roku 2014 stal veliteľom proruských separatistických jednotiek. V súčasnosti je asi najvýraznejším kritickým hlasom čoraz naštvanejšej skupiny ultranacionalistických a provojnových blogerov, píše The Guardian.
Tí otvorene kritizujú Kremeľ za to, že sa mu za sedem mesiacov agresie na Ukrajine nepodarilo splniť svoje taktické ciele.
Ostrá kritika
Blogeri sa uchýlili k ešte ostrejšej kritike Kremľa po tom, čo Ukrajina spustila protiofenzívu na juhu a severovýchode krajiny. Obuli sa do neprimeraného výkonu ruskej armády vo vojne a vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby vyhlásil plnú mobilizáciu.
„Ich hnev určite rastie a majú k tomu dobrý a zjavný dôvod, najmä keď sa rozdiel medzi oficiálnou verziou a skutočnou situáciou na bojisku prehlbuje,“ ozrejmil odborník na záležitosti ruskej bezpečnosti Mark Galeotti.
Rady vojenských blogerov často tvoria bývalí veteráni s kontaktmi v popredných líniách konfliktu, vďaka čomu poskytujú svojimi príspevkami vzácny pohľad na výkon ruských pozemných jednotiek. Galeotti ozrejmuje, že niektorí z nich sú pochybnými zdrojmi, no sú medzi nimi aj takí ako Girkin, ktorí vedia o čom hovoria.
Média šíria propagandu
Ruská vláda naposledy zverejnila údaje o svojich stratách 25. marca. Ruská armáda vtedy registrovala 1 351 zabitých a 3 825 ranených. Podľa západných spravodajských služieb však od začiatku vojny padlo alebo bolo zranených až 80-tisíc ruských vojakov.
Už od samého spustenia invázie na Ukrajinu ruské ministerstvo obrany opakovane prichádzalo s nepravdepodobnými správami o úspechoch ruských jednotiek na bojisku. Možno spomenúť napríklad vyhlásenie o tom, že sa Rusku podarilo zničiť viac ako 40 ukrajinských raketometov HIMARS vyrobených na Západe, pripomína The Guardian.
Štátna televízia, ktorá je v Rusku najpopulárnejším zdrojom informácií, v podobnom duchu aj naďalej úspechy ruskej armády na Ukrajine prikrášľuje.
Spolupráca s bezpečnostnými službami
Miera, do akej Kremeľ toleruje nezávislých ruských blogerov, je pozoruhodná, tvrdia odborníci. A to najmä vzhľadom na nedávno prijatý zákon, podľa ktorého za kritiku vojny hrozí 15 rokov väzenia.
Nezávislý ruský vojenský expert Pavel Lužin verí, že blogerov sa nikto „nedotkne“, lebo poskytujú priestor, kde sa určitá skupina ruského obyvateľstva môže vyventilovať a zmierniť tak svoje pocity hnevu z neúspešnej invázie.
„Na to, aby Kremeľ jednoducho ignoroval istú časť nacionalistickej sekcie ruského obyvateľstva, sa až príliš bojí,“ vysvetlil Lužin a dodal, že niektorí blogeri pravdepodobne pôsobia pod tichým dohľadom bezpečnostných služieb.
Galeotti s ním súhlasí a takisto sa nazdáva, že „mnoho“ blogerov má kontakty na osoby v rámci vojenských či bezpečnostných agentúr alebo ich tieto agentúry ochraňujú.
Girkin a ostatní vojenskí blogeri si zatiaľ môžu aj naďalej užívať slobodu slova, ktorá bola mnohým v krajine odoprená, a pokračovať vo svojej kritike v čase, keď sa Putinova krvavá vojenská ofenzíva dostala do mŕtveho bodu, uzatvára The Guardian.