Zahraničná spravodajkyňa denníka The New York Times si v Moskve spravila malý prieskum. Náhodných okoloidúcich sa pýtala na ich názor na pondelkové raketové útoky, ktoré zasiahli Kyjev.
Väčšina opýtaných ani netušila, že k nejakému útoku došlo a nemala poňatia, čo sa deje. Obyvatelia hlavného mesta si užívali slnečné lúče prechádzkami po bulvári či sa ponáhľali do práce a na schôdzky.
Jeden z opýtaných mužov, ktorý odmietol poskytnúť svoje krstné meno, vraj o „akomsi ostreľovaní“ na Ukrajine počul, no neobťažoval sa vyhľadať si viac informácií.
Útoky ho nadchli
Ďalším opýtaným bol Vladimir, ktorý má 37 rokov a je vojenským veteránom pracujúcim na stavbe. Správy o ničení Ukrajiny ho potešili, pričom dodal, že dúfa v ďalšiu eskaláciu. Pondelkové nálety nazval „varovným výstrelom“ a nezabudol ponúknuť svoj pohľad na vec. Podľa Vladimira sú skutočným nepriateľom Ruska Spojené štáty, a nie Ukrajina.
„Je dôležité zaútočiť nie na Ukrajinu – pretože to je len závislá krajina, ktorá veľmi nie je na vine – ale priamo na USA, pretože USA majú všetko na povel a všetko ničia,“ vysvetlil veterán, podľa ktorého USA nemôžu zaútočiť priamo, a tak využívajú iné krajiny, akou je Ukrajina. Jeho názor perfektne odzrkadľuje argumenty, ktoré svetu prezentuje ruský prezident Vladimir Putin, dodáva redaktor.
Zlý sen
Niektorí mladí Rusi vyjadrili v súvislosti s raketovými útokmi na civilné miesta smútok, no neboli pripravení hodiť celú vinu na Kremeľ. Niektorí dúfali v to, že sa vojna čoskoro skončí. Ani tí ju však nikomu za vinu nedali.
„Mám pocit, ako keby som v tranze, v šoku,“ povedala 34-ročná žena a dodala, že sankcie a izolácia, ktorými Západ trestá Moskvu, ju frustrujú. „Je to ako zlý sen a nevieme, ako ďalej žiť. Sme ľudia bez budúcnosti,“ bedákala žena, ktorá podľa svojich slov netuší, ako v Rusku niečo zmeniť, pretože „v demonštrácie prestala veriť už dávno“.