Ako prvá vystúpila investigatívna redaktorka TRENDU Zuzana Petková, podľa ktorej sa na Slovensku zatiaľ žiadne politické kauzy, ktorým sa investigatívni novinári venovali, nevyšetrili. Dôsledkom je beztrestnosť mocných a obrovská miera nedôvery v políciu a štátne orgány, ktoré chránia páchateľov a nie obete.

Zástupcovia študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno poukázali na to, že výmenou ministrov vo vláde sa nič nezmenilo. „Akoby sa nič nestalo, vymenilo sa zopár figúrok, zodpovednosť sa prebrala len naoko, treba si však pripomínať, že naša krajina je navždy zmenená,“ vyhlásila študentka Juliána Horváthová.

Zdôraznila, že študenti budú bojovať za to, aby dokázali na Slovensku nájsť uplatnenie a dôstojné podmienky. Za týmto účelom bude iniciatíva organizovať diskusie pre študentov po celom Slovensku.

Za kultúrnu obec a iniciatívu Žiadame okamžitý kultúrny reparát sa davu prihovoril herec Richard Stanke, podľa ktorého vláda Petra Pellegriniho nezačala pracovať na zmene Slovenska na slušnú krajinu.

„Politický kurz jeho vlády sa nezmenil, nik z ministrov, ktorí čelia kauzám, neodišiel. Robert Fico sa nám smeje do tváre a riadi svojich poslušných lokajov,“ vyhlásil. Opäť vyzval na výmenu novej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ktorá je podľa asi 5-tisíc osobností z kultúry nedostatočne kompetentná na riadenie tohto rezortu. Na Slovensku sa podľa R. Stankeho začala normalizácia, čo sa prejavuje aj v riadení verejnoprávnej RTVS.

Podľa sociologičky Eleny Kríglerovej súčasné Slovensko charakterizuje hlboká nedôvera v inštitúcie tejto krajiny. „Nepodarilo sa nám vybudovať funkčné a nezávislé inštitúcie. Každá nevyšetrená kauza traumatizuje spoločnosť a nedôvera sa prehlbuje,“ vyhlásila s tým, že takýto stav nahráva extrémistom.

Na Námestí SNP sa podľa medializovaných informácií zišlo vyše 45-tisíc ľudí, protest prebehol pokojne. Zhromaždenia sa konali aj v ďalších 34 mestách po celom Slovensku aj v zahraničí. „Pán premiér Peter Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker, čakáme, že presadíte jasné systémové zmeny vo fungovaní polície, súdov a prokuratúry. Inak prídeme znovu,“ uzavrela jedna z organizátorov zhromaždenia Karolína Farská s tým, že od vymenovania novej vlády prešlo desať dní, no zatiaľ neurobila nič.

Do basy

Približne dve tisícky ľudí sa vo zišli na pochode v Nitre. Organizátori zvolili symbolickú trasu, ktorá viedla od Katedry archeológie Univerzity Konštantína Filozofa (UKF), kde študovala zavraždená M. Kušnírová, a pokračovala k budove študentského domova Nitra, kde sídli Katedra žurnalistiky UKF, na ktorej študoval a neskôr vyučoval J. Kuciak.

Pochod sa skončil pri Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí, kde účastníci zaspievali hymnu a zapálili kahance na pamiatku zavraždeného novinára a jeho priateľky.

Na Svätoplukovom námestí sa zhromaždeným ľuďom prihovoril študent žurnalistiky Jakub Prok, ktorý bol žiakom J. Kuciaka. Zdôraznil, že od ich vraždy už uplynul viac ako mesiac.

„Požiadavka na jej dôkladné a nezávislé vyšetrenie a tiež všetkých káuz, na ktoré Jano poukázal, však stále zostáva nesplnená. Za ten čas sa nám však prostredníctvom verejného tlaku podarilo donútiť vládu prijať politickú zodpovednosť. Desaťtisíce slušných ľudí v uliciach ukázali, že Slovensko má nádej stať sa lepšou krajinou,“ vyhlásil. Jeho slová sprevádzalo hlasné „do basy", ktoré skandovali zhromaždení ľudia.

Za slušné Slovensko: Desaťtisíce ľudí žiadali hlavu Gašpara

Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko v Košiciach Zdroj: SITA

Protest traktorov

Protestné zhromaždenie sa konalo aj v centre Košíc. Podujatie, ktoré prebehlo bez incidentov, pritiahlo na Hlavnú ulicu pri Dolnej bráne viac ako dvetisíc ľudí. K akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažujú, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami. Ich protest sprevádzala kolóna desiatok traktorov, ktorá prešla Košicami od mestskej časti Barca až k centru mesta.

„Žiadame okamžité odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie vedenia polície a realizáciu nevyhnutných systémových zmien v policajnej inšpekcii, ktoré budú garantovať jej nezávislosť,“ uviedli za organizátorov Ján Gálik a Alžbeta Bojková.

Za slušné Slovensko: Desaťtisíce ľudí žiadali hlavu Gašpara

Kolóna strojov s transparentmi počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch v uliciach Košíc Zdroj: SITA

Za protestujúcich farmárov vystúpil František Oravec, farmár z Gyňova pri Košiciach, ktorý hovoril o „mafiánskych praktikách“ v poľnohospodárstve. Silné skupiny podľa jeho slov zaberajú pôdu od tých, ktorí majú na ňu právny nárok a ktorí tak musia čeliť nátlaku, vyhrážkam i fyzickým útokom.

„Žiadame, aby finančné prostriedky – dotácie boli vyplácané iba takým užívateľom pôdy, ktorí k nej vedia preukázať právny titul, či už na základe vlastníctva, alebo právoplatnej nájomnej zmluvy. Žiaľ, odkedy sme vstúpili do Európskej únie, nie je žiadny štátny ani samosprávny orgán, ktorý by kontroloval právne tituly k pôde. Tu je tá diera a priestor pre rôznych špekulantov, novodobú mafiu, ktorá vie poberať finančné prostriedky Európskeho spoločenstva bez právneho titulu,“ povedal F. Oravec pre novinárov.

Pokiaľ Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) alebo ministerstvo pôdohospodárstva nepristúpia k zmene, nespokojní farmári sa podľa neho chystajú na protest aj s traktormi od Michaloviec až do Bratislavy.

Za slušné Slovensko: Desaťtisíce ľudí žiadali hlavu Gašpara

Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko v Košiciach Zdroj: SITA

Róbert Bezák v Trnave

Na rovnakom zhromaždení sa zišlo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí. Za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť, ktorú podpísalo 6-tisíc signatárov, sa zhromaždeniu prihovoril Ján Orlovský.

„Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Pretože, keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme,“ podotkol J. Orlovský.

Arcibiskup Róbert Bezák aj tribún Novembra '89 Vladimír Oktávec vystúpili v Trnave. Na Trojičnom námestí sa zišlo okolo 500 ľudí všetkých vekových kategórií. Prítomnosť R. Bezáka organizátor akcie Pavol Koprda vopred neavizoval, o to väčší potlesk mal arcibiskup po svojom vystúpení.

Povedal, že sú udalosti, ktoré nás posúvajú ďalej, aj „keď máme v srdci obavu a niet toľko odvahy. Ale keď sa odvahy spoja, je to lavína a tá spôsobila, že sa čosi zásadné zmenilo“. „Verím, že žijeme chvíľu zrodenia čestného občana Slovenska, ktorý chce, aby bola táto krajina slušná a krásna svojimi ľuďmi,“ dodal arcibiskup.

V. Oktávec pripomenul, že v Novembri '89 „sme žili v neslobode, teraz atribúty slobody máme a napriek tomu cítime potrebu vyjadrovať nespokojnosť s vecami verejnými. Volíme slobodne, ale akosi divne – najprv vhodíme lístok a potom sa držíme za hlavu“. Podľa jeho slov sa podnikanie a politika nedajú robiť naraz.

V zahraničí sa mohli Slováci na zhromaždeniach zúčastniť v Prahe, Amsterdame, Berlíne, Dubline, Manchestri, Palo Alte, Sheffielde aj Štokholme. „Vyzývame všetkých, ktorí sa zúčastnia na zhromaždeniach, aby prišli pokojne, no rozhodne vyjadriť svoj občiansky postoj. Nenechajme sa nikým vyprovokovať. Prosíme všetkých, aby rešpektovali pokyny organizátorov a polície. Prosíme ľudí, aby si priniesli kľúče,“ uzavreli organizátori.