Na frankfurtskom knižnom veľtrhu dnes vyhlásili víťaza tradičnej ankety Nemecké slovo roka pre mládež, ktorú organizuje spoločnosť Langenscheidt, a to slovo „aura“. Počet odovzdaných hlasov sa pohyboval v stovkách tisíc, uviedlo vydavateľstvo v tlačovej správe. Langenscheidt vyberá slovo roka pre nemeckú mládež od roku 2008, ale až od roku 2020 môžu hlasovať len ľudia vo veku od 11 do 20 rokov.
Slovo, ktoré staršie generácie poznajú v ezoterickejšom kontexte, sa podľa organizátorov prvýkrát objavilo v novom význame v roku 2020. Denník New York Times vtedy písal o holandskom futbalistovi Virgilovi van Dijkovi v súvislosti s reklamným sloganom spoločnosti Mastercard: „Riešenia sú drahé. Aura je na nezaplatenie.“
Výsledkom bolo, že „aura“ sa v športe udomácnila. V súčasnom jazyku mládeže sa tento výraz často používa žartovne, najmä keď sa hovorí o aure človeka, dodali organizátori. „Myslel som si, že už nie je ďalší krok, a zakopol som – mínus 50 aura!“ uviedli ako príklad použitia.
„Opäť vidíme, aký živý je jazyk mladých. Široká škála vplyvov, použití a interpretácií podnecuje diskusiu, ktorú samozrejme radi podporujeme,“ povedal Nikolas Hoenig, vedúci marketingu vydavateľstva Langenscheidt.
Diskusiu vyvolal výraz „Talahon“, ktorý sa v ankete umiestnil na druhom mieste. Vydavateľstvo uviedlo, že debatu sledovalo najmä na sociálnych sieťach. „Talahon“ pochádza z arabského ‚Tahal lahon‘, čo v preklade znamená ‚príď sem‘. Označuje mladých mužov, často z rodín migrantov, ktorí nosia falošné luxusné oblečenie a prechádzajú sa po centre mesta s ruksakmi, teplákovými súpravami a zlatými reťazami. Nakoniec vydavateľstvo rozhodlo, že nejde o rasizmus, ale skôr o sebairóniu, a slovo z ankety neodstránilo.
V ankete často vyhrávajú slová z internetového slangu, ktoré majú pôvod v angličtine a rýchlo sa dostávajú do iných jazykov vrátane nemčiny a češtiny. V roku 2022 napríklad zvíťazilo slovo „cringe“, ktoré označuje neodbytný pocit rozpakov alebo hanby za inú osobu.
Nemecké vydavateľstvo Langenscheidt sa špecializuje na jazykové príručky a jedno- a dvojjazyčné slovníky.