Bratislavská rafinéria Slovnaft aktuálne dováža alternatívnu ropu cez chorvátsky ropovod spoločnosti JANAF bez riadnej zmluvy a za niekoľkonásobne vyššie ceny, ako je európsky štandard. Vo štvrtok to uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár s tým, že spoločnosť sa usiluje vyrokovať dohodu, ktorá posilní bezpečnosť dodávok v regióne a vytvorí z dlhodobého hľadiska predvídateľnú situáciu pre dodržiavanie sankcií voči Rusku.
V súčasnosti Slovnaft spracúva zhruba 30 percent alternatívnych druhov rôp a 70 percent ruskej ropy Ural. Aby rafinéria mohla zásobovať región aj po uplynutí platnosti výnimky pre Česko na dovoz palív vyrobených z ruskej ropy, ktorá sa skončí v decembri tohto roka, musí ďalej zvyšovať spracovateľskú kapacitu alternatívnych rôp. „Vyžaduje si to nielen technologické úpravy, ale aj predvídateľné podnikateľské prostredie a partnerov. Preto nás znepokojuje aktuálna situácia, že dostávame ropu bez platnej zmluvy, za niekoľkonásobne vyššiu ako trhovú cenu,“ uviedol Molnár.
Koncern MOL, do ktorého Slovnaft patrí, sa síce vlani v máji s chorvátskym JANAF na podmienkach prepravy ropy dovážanej tankermi do chorvátskeho prístavu Omišajl dohodol, no podľa Molnára ide o rámcovú dohodu. Hovorca upozornil, že na štandardné fungovanie potrebuje rafinéria dlhodobú zmluvu o preprave. Čas od nákupu ropy po jej dodanie môže byť aj niekoľko mesiacov.
Slovnaft postupne diverzifikuje svoje zdroje ropy už od roku 2016 a posledné dva roky ešte viac zvyšuje úsilie, aby postupoval v súlade so sankciami EÚ voči Rusku. „Úspešne sme otestovali viaceré alternatívne druhy rôp dostupných na trhu a významne zvýšili rýchlosť ich spracovania, aby sme naďalej mohli zásobovať palivom český, rakúsky a poľský trh,“ pripomenul Molnár.
Rafinéria Slovnaft je jedinou exportnou rafinériou v regióne a zohráva významnú úlohu pri zásobovaní týchto krajín. Keďže Slovensko nemá prístup k moru, jedinou cestou, ako sa dostať k neruskej rope, je cez ropovod Adria kontrolovaný chorvátskou spoločnosťou JANAF.