Lídri EU sa 23. a 24. júna stretnú na summite, ktorého prioritou bude téma rozširovania - najmä v otázke Ukrajiny a západného Balkánu, píše Euractiv.

Silný politický signál

Slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová sa pre Euractiv vyjadrila, že v EÚ by sa na krajiny západného Balkánu nemalo zabúdať a nemal by sa zanedbávať ich prístupový proces.

„Ak uvažujete nekonvenčne, krajiny západného Balkánu majú takisto za sebou 20 až 30 rokov krvavých vojen. A bola by som rada, keby sme vyslali nejaký silný politický signál aj Bosne a Hercegovine, pričom si uvedomujeme, že musí splniť veľa kritérií,“ uviedla Fajonová.

Snahy Slovinska

Slovinsko sa veľmi snaží zabezpečiť pre Bosnu štatút kandidátskej krajiny EÚ, píše Euractiv. Podľa portálu má Slovinsko v utorok 21. júna predložiť ministrom pre európske záležitosti EÚ počas ich stretnutia v Luxembursku dokument, v ktorom žiada o naliehavé udelenie kandidátskeho štatútu.

Zo spomenutého dokumentu vyplynulo, že cieľom návrhu bude vyslať okamžitý pozitívny signál Bosne a Hercegovine a celému regiónu západného Balkánu.

„Takýto signál pre Bosnu a Hercegovinu, otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom, ako aj liberalizácia vízového režimu pre Kosovo, by opätovne potvrdili záväzok EÚ voči krajinám západného Balkánu,“ píše sa v dokumente.

Bosna a Hercegovina o členstvo v EÚ požiadala vo februári 2016. Európska komisia svoje stanovisko k tejto žiadosti zaujala
v máji 2019, pričom identifikovala kľúčové priority, ktoré musí krajina splniť predtým, ako dôjde k otvoreniu rokovaní o pristúpení k EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Chorvátska premiérka Jadranka Kosorová
Neprehliadnite

Tým, že EÚ podporila len Ukrajinu, ponížila Bosnu, ktorá bola tiež súčasťou krvavej vojny