V blízkosti slovenskej, českej a rakúskej ambasády v čínskom Pekingu by mal vyrásť takmer dvestometrový mrakodrap. Všetky tri európske krajiny už proti zámeru protestovali, obávajú sa zhoršenia životných a bezpečnostných podmienok. "Zámer výstavby je známy už viac rokov. Posledný návrh bol predložený stavebnej komisii v tunajšej mestskej štvrti a vlastníkom susedných pozemkov. Plán predpokladá výstavbu jednej výškovej budovy a priľahlého komplexu pre administratívne a obchodné účely," povedal agentúre SITA hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
Čínsky developer, ktorý má stály záujem o výstavbu, však podľa B. Gandela už urobil ústretový krok. Namiesto plánovaného 280 metrov vysokého mrakodrapu chce teraz postaviť budovu vysokú len 180 metrov. Ani to však podľa hovorcu rezortu zahraničia situáciu nerieši. "Tri susediace veľvyslanectvá - SR, ČR a Rakúsko - oficiálne notou protestovali proti výstavbe uvádzajúc predovšetkým bezpečnostné riziká, zhoršenie životných podmienok počas výstavby (hluk, prach, práca najmä v noci) a následne výrazne zvýšený počet ľudí a áut v tesnej blízkosti veľvyslanectiev a zatienenie areálu," dodal B. Gandel. Plán je však podľa neho stále v štádiu posudzovania stavebnou komisiou. "Čínske inštitúcie tento problém riešia veľmi korektne, komunikujú na vysokej úrovni s predstaviteľmi dotknutých veľvyslanectiev," doplnil s tým, že zatiaľ sa neuvažuje o premiestnení veľvyslanectva na iné miesto.
S Čínou pritom nerokujeme len o probléme našej ambasády v Pekingu. S najľudnatejšou krajinou sveta už dlhšie riešime aj spor týkajúci sa čínskeho veľvyslanectva v Bratislave. Čína totiž už štvrtý rok neplatí nájomné za budovu svojej ambasády na Jančovej ulici, objekt nechce opustiť a nepristúpila ani na podpis novej nájomnej zmluvy. Len v roku 2009 mala Čína zaplatiť ročné nájomné približne 250-tisíc eur. Peniaze mali ísť na účet Správy služieb diplomatickému zboru, a. s. (SSDZ), spoločnosť zasa peniaze vypláca vo forme dividend štátu.
Keďže však Čína neplatí, vláda svojím uznesením ešte v roku 2009 schválila zníženie predpísaných dividend spoločnosťou SSDZ, a. s. do štátneho rozpočtu o sumu dlžného nájomného. Za rok 2009 to bolo 250 553 eur a za každý ďalší rok 200-tisíc eur. Prečo Čína neplatí, si však ministerstvo zahraničných vecí necháva pre seba. Bývalý dvojnásobný minister zahraničných vecí a súčasný europoslanec Eduard Kukan agentúre SITA povedal, že ázijský štát nájomné neuhrádza, pretože sa odvoláva na našu ambasádu v Pekingu. Komunistická Čína pred viac než 50 rokmi poskytla Československu na výstavbu veľvyslanectva pozemok v Pekingu, za ktorý sme podľa zmluvy nemuseli platiť 99 rokov. Čína teraz žiada podobný pozemok v Bratislave.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP