Úroda na slovenských poliach bude nižšia. Ako informovali na tlačovej besede predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), je za tým kalamita spôsobená hrabošom poľným a silné dažde. „Predpokladáme, že škody ešte významnejšie porastú. Už na jeseň minulého roka sme avizovali, že v roku 2024 môže výskyt hraboša poľného predstavovať pre naše poľnohospodárstvo doslova kalamitu. Tieto slová sa, žiaľ, napĺňajú,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Škody na hlavných plodinách
Najväčšie škody aktuálne najviac poľnohospodári evidujú na repke ozimnej, ale aj pšenici ozimnej, jačmeni ozimnom a jarnom či kukurici. Postupne likvidáciu produkcie hrabošom nahlasujú najmä z regiónov Nitra a Levice, úrodu ale hraboš ničí aj v Trnave, Bratislave, Trenčíne, Bardejove a v ďalších oblastiach. „V minulých rokoch sme výskyt hlodavca vnímali predovšetkým na trnavskej tabuli. Dnes však môžeme povedať, že hraboš požiera a ničí poľnohospodársku produkciu takmer všade,“ dodal Gajdoš.
V ostatných rokoch na základe monitoringu škôd Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zlikvidoval úrodu za desiatky miliónov eur. K významnému premnoženiu hlodavcov prispeli aj biopásy a ľadom ležiaca pôda (úhory), keďže ich naši poľnohospodári zakladali v rámci ekoschém a kondicionalít. „Ide približne o 80-tisíc hektárov pôdy za oblasť Ekoschém (biopásy, pôda ležiaca úhorom), na ktorú poľnohospodár nesmie vo významnom období roka vstúpiť. V dvanásť a viac metrov širokých biopásoch, ktoré predeľujú jednotlivé parcely, je však pre hraboša vytvorené ideálne prostredie na život. V takomto biotope totiž hlodavca nevyrušuje ani poľnohospodár, ani žiaden dravec,“ podotkol Gajdoš.
Slabšia žatva
Zníženie výnosov pri tohtoročnej žatve a výrazne rozkolísaná kvalita obilia, na ktorú už upozorňujú aj slovenskí mlynári, sú následkom aj ďalšieho negatívneho javu, a to intenzívnych dažďov. Členovia SPPK momentálne hovoria o škodách po dažďoch na úrovni 21,7 milióna eur a na rozlohe viac ako 37-tisíc hektárov.