„Máme informáciu od polície, že nejde o raziu, ale zaisťovaciu akciu archívnej dokumentácie z obdobia privatizácie,“ povedala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
Policajný prezident Tibor Gašpar podľa agentúry TASR vysvetlil, že prehliadka priestorov pološtátneho podniku súvisí s preverovaním podozrení z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a z trestného činu skresľovania údajov v hospodárskej evidencii.
Pri prehliadke bratislavskej centrály elektrární asistovali aj príslušníci Finančnej správy SR, čo súvisí práve s podozreniami o účelových zmenách v účtovníctve.
T. Gašpar povedal, že doklady a dáta potrebujú práve na to, aby tieto podozrenia dokázali posúdiť. „Na základe ich vyhodnotenia a ďalších úkonov sa budeme môcť vyjadrovať ďalej o vývoji vyšetrovania,“ dodal policajný prezident.
Policajti sa na stredajšiu akciu podľa informácií TREND.sk chystali tri až štyri mesiace, je preto nepravdepodobné, že by súvisela s predajom 66 percent akcií v Slovenských elektrárňach, ktoré taliansky Enel oznámil len nedávno.
Súhlas na prehliadku priestorov energetického podniku a zaistenie dokumentov podpísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti poskytovať informácie o konkrétnych úkonoch,“ reagovala na otázky hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Vlani polícia začala preverovať stopu z kauzy Gorila, ktoré súvisela so Slovenskými elektrárňami. Otvorila preto aj trestné stíhanie vo veci podozrení z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, ktoré teraz zmieňuje aj policajný prezident T. Gašpar. Vyšetrovanie kauzy Gorila tiež dozoruje špeciálna prokuratúra.
Denník Pravda vlani napísal, že priamo v údajnom spise SIS Gorila sa síce o privatizácii Slovenských elektrární nepíše, no polícia mala vyšetrovanie otvoriť na základe výsluchov a dokumentov, ktoré získal pri vyšetrovaní iných vetiev kauzy Gorila.
Denník Sme na webe uvádza, že stredajšia policajná prehliadka má mať súvis s obdobím „reštrukturalizácie elektrární“ a netýka sa hospodárenia súčasného manažmentu. Nie je celkom jasné, či vyšetrovatelia preverujú okolnosti privatizácie, alebo len hospodárenie podniku počas predaja alebo krátko po ňom.
„Nepoznáme dôvody tejto policajnej akcie, avšak plne spolupracujeme s políciou a poskytujeme všetky požadované informácie,“ povedala podľa TASR hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny u nás. V apríli 2006 sa stal hlavným akcionárom podniku taliansky koncern Enel, ktorý získal 66-percentný balík akcií. Zvyšný podiel je napísaný na Fond národného majetku, no akcionárske práva vykonáva ministerstvo hospodárstva.