Priemyselná produkcia SR vo februári 2023 medziročne poklesla o 4,7 percenta. Medzimesačne (oproti januáru 2023) po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 2,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Priemysel v druhom mesiaci roku 2023 dosiahol najnižší februárový výkon za posledné štyri roky. V priemyselnej výrobe spomalil najmä gumárenský priemysel, viaceré odvetvia evidovali poklesy nad 20 percent. Pozitívom bolo, že po troch mesiacoch sa do medziročného plusu dostala výroba dopravných prostriedkov.
Z hľadiska štruktúry podľa hlavných priemyselných zoskupení medziročne o šestinu (okolo 15 percent) klesla produkcia súvisiaca s energetikou a tiež produkcia predmetov dlhodobej spotreby, o viac ako osem percent sa znížila aj medzispotreba. Produkcia predmetov krátkodobej spotreby bola približne na vlaňajšej úrovni. Pozitívom bola medziročne vyššia produkcia investičných prostriedkov o 2,9 percenta.
V súhrne za dva mesiace roka 2023 priemyselná produkcia medziročne klesla o 6,6 percenta, pričom najvýznamnejší vplyv mal pokles v gumárenskej výrobe a produkcii počítačov. Pozitívom bol mierny rast v najväčšom odvetví, teda vo výrobe dopravných prostriedkov, a to o 2,8 percenta.
Koršňák: Čísla bude vylepšovať i bázicky efekt v energetike
K rastu spracovateľského priemyslu vo februári významne prispeli najmä hutnícky a automobilový priemysel. Konštatuje to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank v komentári k údajom o februárovej priemyselnej produkcii.
„Jemne vyššiu produkciu v porovnaní s úvodom roka však zaznamenali aj potravinári, drevári, textilný a odevný priemysel, nábytkári, výrobcovia gumy, plastov a stavebných materiálov či výrobcovia elektrických zariadení iných ako spotrebná elektronika,“ približuje analytik. K zmierneniu medziročného poklesu priemyslu vo februári podľa neho prispela aj domáca energetika.
Nálada v domácom priemysle podľa Ľ. Koršňáka však ostáva nízka. „Stabilizácia energetického šoku a postupné zotavenie externého dopytu by však mali smerom k záveru roka pomáhať aj slovenskému priemyslu, ktorý by sa postupne mal dostať z červených čísel. V medziročnom porovnaní bude od jari čísla priemyslu vylepšovať i bázicky efekt v energetike, ktorej produkciu by navyše mal podporiť aj nový tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ myslí si analytik.
Problémy automobilového priemyslu by podľa jeho slov aj v ostávajúcich mesiacoch roka mali ostávať najmä na strane ponuky. „Dočasne by pritom mohli produkciu znižovať aj prípravy automobiliek na novú produkciu, ktorej pozitívne efekty by sa mohli naopak pozitívne prejavovať od druhej polovice roka,“ dodáva Ľ. Koršňák.
Glasová: Prvý polrok bude ešte náročný
„Smerom nadol bude aj v ďalších mesiacoch smerovať produkcia našich priemyselníkov ťahaná slabším zahraničným dopytom a narušením dodávateľských reťazcov, ktoré je spôsobené vojnou na Ukrajine. Vysoká inflácia spôsobuje pokles kúpyschopnosti a spotreby domácností, čo znamená nižší dopyt po výrobkoch, nižšiu priemyselnú produkciu a pokles ekonomického rastu. Prvý polrok tohto roka bude preto pre našich priemyselníkov ešte náročným obdobím,“ doplňuje Jana Glasová, analytička 365.bank.
Počas druhého polroka by však mohol byť podľa nej slovenský priemysel podporený zlepšovaním ekonomického prostredia a zotavením zahraničného dopytu.
„Dlhé obdobie bol priemysel negatívne zasiahnutý extrémne vysokými cenami energií, ktoré v lete 2022 dosahovali rekordné úrovne. V súčasnosti už však energie zlacneli, tak aj tlak na priemyselníkov je miernejší,“ uzatvára J. Glasová.