Vo všetkých piatich mesačne sledovaných odvetviach ekonomiky vo februári tržby medziročne vzrástli. Kľúčový priemysel zaznamenal výraznejšie navýšenie tržieb nad šesť percent. Naďalej sa darilo aj stavebníctvu, tržby mu vzrástli dvojciferne, informoval Štatistický úrad.

V priemysle vzrástli tržby podnikov medziročne o 6,7 percenta (v stálych cenách). Spomedzi 16-tich sledovaných priemyselných odvetví medziročný rast zaznamenalo 12. Najvýznamnejší vplyv mal dvojciferný rast tržieb vo výrobe dopravných prostriedkov o 11 percent a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 42 percent.

Tržby vo vybraných trhových službách stúpli o päť percent. V podnikoch dopravy a skladovania boli tržby vyššie o 2,7 percenta, v odvetví informácie a komunikácia o 1,3 percenta. Výrazný rast dosiahli tržby v stavebných podnikoch, zvýšili sa o 17,7 percenta. Rast evidovali tretí mesiac po sebe.

V medzimesačnom porovnaní, po očistení od sezónnych vplyvov, vzrástli tržby v štyroch z piatich odvetví. Najvýraznejší rast dosiahol priemysel o 6,7 percenta a stavebníctvo o 1,9 percenta. Vo vybraných trhových službách sa tržby zvýšili o 1,2 percenta a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,7 percenta. Klesli iba v podnikoch dopravy a skladovania, a to o 0,7 percenta.

graf
Zdroj: Štatistický úrad SR

Ďalšie dôležité správy

Perth,-,June,09,2020:australian,Female,Electricity,Worker,Fixing,Power
Neprehliadnite

Na Slovensku opäť rastú ceny priemyselných výrobcov