Slovenský prepravca ruskej ropy, spoločnosť Transpetrol, počíta s tým, že jeho hospodárenie bude naďalej ovplyvnené vývojom rusko-ukrajinského konfliktu a súvisiacimi sankciami Európskej únie.

Ako uviedla Júlia Prociková z kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Transpetrol, firma v tejto súvislosti simuluje možné varianty ďalšieho vývoja, ktoré vo veľkej miere závisia od rozhodnutí ich kľúčových zákazníkov, od akých dodávateľov, aké množstvá ropy vie pre nich prepraviť ropovodmi Družba a Adria.

Ciele spoločnosti

„Záujem našej spoločnosti je využiť potenciál slovenskej časti ropovodného systému. Aktívne vyhodnocujeme aktuálny vývoj a jeho potenciálne dopady na naše hospodárenie. Overujeme rôzne režimy čerpania, aby sme boli pripravení na prepravu ropy podľa požiadaviek zákazníkov. Samozrejme intenzívne rokujeme s okolitými prepravcami ropy ako i s našimi dlhodobými zákazníkmi, aby sme našli vhodné riešenia,“ dodala Prociková.

Cieľom spoločnosti je podľa nej orientácia na core business a zároveň hľadanie potenciálnych rozvojových projektov. „Ktoré by jednak zvýšili energetickú bezpečnosť krajiny a zároveň diverzifikovali podnikateľské riziko našej spoločnosti,“ doplnila Prociková.

Splnenie plánovaného výsledku

Spoločnosť Transpetrol, na základe predpokladaných výsledkov hospodárenia za rok 2023, očakáva splnenie plánovaného výsledku hospodárenia stanoveného v schválenom podnikateľskom pláne, ktorý bol na úrovni 1,5 milióna eur pred zdanením.

Na tento rok plánuje hospodársky výsledok pred zdanením na úrovni 4,3 milióna eur.

„Splnenie uvedeného plánu je podmienené tým, že nedôjde k naplneniu najvýznamnejších rizík podnikateľského plánu s negatívnym vplyvom na hospodárenie spoločnosti, napríklad nepredvídateľná odstávka ropovodného systému v súvislosti s vojnovým konfliktom,“ podotkla Prociková.

Plány na rok 2024

Transpetrol v novom roku plánuje preinvestovať viac ako 31 miliónov eur.

V minulom roku štátna firma pokračovala okrem iného, v investíciách do výstavby nádrže požiarnej vody a nádrže odpadových vôd a prípravných prácach súvisiacich s výstavbou nových skladovacích nádrží.

„Významnou investíciou v minulom roku bola aj realizácia pravidelného monitoringu a diagnostiky ropovodného systému, to jest inteligentná inšpekcia, ktorej výsledky budú podkladom pre následnú opravu zistených vád. V novom roku bude aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu pokračovanie investícií do rozširovania skladovacích kapacít v záujme posilnenia energetickej bezpečnosti krajiny, vrátane hľadania možností využitia európskych zdrojov,“ dodala Prociková.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ropa opäť zdražela, ceny ovplyvňuje napätie na Blízkom východe