Najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, štátom vlastnená spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, dokáže prostredníctvom skôr uzavretých diverzifikačných kontraktov s veľkými medzinárodnými firmami pokryť v súčasnosti väčšinu potrieb svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja.

Kontrakty boli uzavreté na roky 2023 a 2024 a SPP rokuje o ich predĺžení. Informoval o tom hovorca SPP Ondrej Šebesta.

V minulosti bolo Slovensko prakticky úplne závislé na dovoze ruského plynu. Riaditeľ najväčšej ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov predtým povedal, že cez Ukrajinu do roku 2025 už nepotečie na Západ žiadny ruský plyn.

Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu v súčasnosti pokračuje napriek ruskej vojenskej invázii do susednej krajiny.

„Flexibilita diverzifikačných kontraktov spolu s nadštandardnými zásobami plynu, ktoré SPP uskladnil v zásobníkoch, nám umožňujú v prípade potreby v súčasnosti zabezpečiť aj kompletnú spotrebu našich zákazníkov z iného ako ruského zdroja,“ uviedol Šebesta.

SPP podľa neho prijme potrebné opatrenia v záujme zaistenia energetickej bezpečnosti Slovenska a stabilných dodávok plynu aj po roku 2024. Spoločnosť pri tom plánuje zohľadniť skutočnosť, že plynárenská sústava Slovenska je prepojená so všetkými susednými krajinami a umožňuje obojstrannú prepravu plynu.

Trhový podiel SPP na dodávkach plynu na Slovensku vlani dosiahol takmer 58 percent a tento rok podľa firmy zrejme stúpne.

SPP má platný kontrakt s ruským koncernom Gazprom na dodávky plynu do roku 2034. Vlani po ruskej invázii na Ukrajinu Gazprom opakovane krátil dodávky plynu pre SPP. Slovensko podobne ako ďalšie krajiny uzatvorilo kontrakty na dodávky plynu s inými dodávateľmi a tiež nakupovalo skvapalnený zemný plyn.

Ďalšie dôležité správy

Zo výstavby na 103-kilometrovom slovenskom úseku prepojovacieho plynovodu Poľsko - Slovensko. Spustenie plynovodu do komerčnej prevádzky je naplánované na rok 2022. Na Slovensku sa stavba severojužnej vetvy plynovodu začína na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch. Končí sa v katastrálnom území obce Palota a ďalej pokračuje v Poľsku v dĺžke 61 kilometrov. Hlavnou ideou prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko je dokončiť severojužné prepojenie vo východnej Európe, spojiť Baltské more s
Neprehliadnite

Eustream vníma blízke prognózy ako komplikované. Zároveň si ale všíma prepravné príležitosti