Slovenský maloobchod žiada okamžité kompenzácie. Uviedol to Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM).
Naznačené podpory nie sú ani „kvapkou v mori“
Schválením lockdownu mali podľa neho podnikatelia okamžite vedieť, akým spôsobom budú za toto obdobie odškodnení. Napriek tomu o tom pri ohlasovaní opatrení nepadlo ani slovo, čo považuje maloobchod za absolútne neprijateľné.
Covid-19: Na Slovensku pribudlo rekordné množstvo prípadov za nedeľu, zomrelo 67 ľudí
Naznačená podpora na nájomné a zvýšenie podpory na zamestnancov nie je ani ,,kvapkou v mori" toho, čo aktuálne nepotravinový maloobchod a služby potrebujú.
,,V Českej republike neprišlo k zatvoreniu a o podporu sa už podnikatelia uchádzať môžu, Rakúsko opäť nabehlo na veľmi efektívny model preplácania nákladov v závislosti od poklesu tržieb, u nás podnikateľom zostali len oči pre plač a u viacerých aj prázdne účty," povedal Krakovský.
Straty z minulých vĺn
Lockdown nepotravinového maloobchodu a služieb prišiel podľa Krakovského v čase, keď mohli obchodníci aspoň čiastočne dobehnúť straty z predchádzajúcich vĺn. Mesiac pred Vianocami robí maloobchod aj štvrtinu všetkých ročných tržieb a výpadok tak podľa neho bude katastrofálny, zvlášť pri prípadom predĺžení opatrení, ako to naznačujú vládni predstavitelia.
Obchodníci stoja za vyhlásením lockdownu, ale nerozumejú jednému opatreniu
Maloobchod podľa neho preto žiada o okamžité kompenzácie, a to efektívnu podporu na nájomné, ktoré však bude zahŕňať aj všetky služby súvisiace s nájmom (elektrina, plyn, internet, telefón a iné), a to vo výške 100 percent počas obdobia zatvorenia, ako aj podporu na zamestnancov, ktorí musia byť pre zatvorené prevádzky doma, vo výške 100 percent a zároveň opätovné zavedenie opatrenia 3B na pokles tržieb.
Maloobchodníci žiadajú tiež príspevok na fixné náklady ako sezónny tovar, leasingy, úvery, odpisy a iné prevádzkové náklady, ktorých sa podnikatelia nevedia zo dňa na deň zbaviť, a to až do výšky rozdielu prepadu tržby.
Pred Vianocami a bez peňazí
Upozornil, že ak nepríde k rýchlej pomoci sektoru maloobchodu, môže sa stať, že podnikatelia, ktorí minuli svoje peniaze na zásoby, nebudú mať na úhradu miezd pre svojich zamestnancov a títo zostanú bez peňazí pod vianočným stromčekom.
Doplnil, že podnikatelia nemôžu doplácať na rozhodnutia štátu, ktoré navyše nereflektujú situáciu. Lockdown sa totiž týka iba vybraných prevádzok a služieb a nie všetkých, väčšina krajiny funguje rovnako ako pred sprísnením opatrení. Ak nepríde k rýchlej podpore, bude možno vidieť krach aj väčších obchodníkov, ktorí to už nebudú vedieť dofinancovať, navyše pri nutnosti splácať úvery, ktoré mali slúžiť na pomoc.
Uzavrel, že v prípade, ak k pomoci nepríde alebo na ňu štát nemá prostriedky, potom je jedinou cestou rýchle otvorenie prevádzok aspoň v režime OP, aby maloobchodníci stihli predvianočný trh.
ISKM združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov.