Zástupcovia slovenského maloobchodu sa zaviazali, že pri 13 základných potravinách nebudú zvyšovať svoje marže, príslušnú deklaráciu dnes podpísali s ministrom poľnohospodárstva Samuelom Vlčanom. Rastúce ceny potravín na Slovensku prispievajú k vyššiemu tempu inflácie.
Dohoda o zmrazení marží sa podľa Vlčana vzťahuje na bravčovú dusenú šunku, pitvané kurča, bravčové párky, biely rožok, ovocný jogurt, chlieb, čerstvé maslo, kuracie prsia, syr, slepačie vajcia veľkosti M, bravčové karé, trvanlivé polotučné mlieko a pšeničná múka. Pôvodne zoznam obsahoval 15 položiek, vypadli trvanlivá saláma a smotana na šľahanie.
Marže nenarastú
„Sme v zložitom období ovplyvnenom nárastom cien energií a zhoršenou bezpečnostnou situáciou v regióne. Nárast cien, ktorý môžeme očakávať, nebude negatívne ovplyvňovaný svojvoľným nárastom marží," povedal novinárom Vlčan.
Výdavky na potraviny majú spolu s nákladmi na bývanie a energiu hlavný podiel na výdavkoch slovenských domácností. Tento rok v januári sa ceny potravín a nealkoholických nápojov zvýšili oproti minulému roku o 8,1 percenta, tempo ich rastu tak bolo najvyššie od septembra 2008. Celková inflácia v krajine v prvom mesiaci roku vystúpila na 8,4 percenta, čo je maximum od leta roku 2004 .
„Pri spomínaných produktoch sa budeme správať férovo a citlivo, aby vývoj spotrebiteľských cien kopíroval vstupy," povedala prezidentka zväzu obchodu Nadežda Machútová. Šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič doplnil, že maloobchod nie je pôvodcom inflácie.
Ďalší nárast inflácie
Minister na margo toho, že táto deklarácia nevylúči ďalšie zdražovanie z objektívnych dôvodov (keďže aj obchodníkom rastú náklady napríklad pre drahšie energie, pozn. TASR), ešte dodal, že i keď štát ráta s ďalším nárastom inflácie, stále očakáva, že mzdy porastú rýchlejšie. Vláda sa preto podľa jeho slov ešte zameria na sociálne slabších, ktorým treba tiež pomôcť, aby vedeli na nárast cien reagovať.
Vlčan vyzdvihol, že deklarácia ostane v platnosti, kým bude Slovensko čeliť mimoriadnej situácii a kým bude jeho rezort považovať za potrebné sledovať vývoj cien týchto základných potravín. ,,Deklarácia je dôkazom relatívne vysokej vyspelosti nás Slovákov ako spoločenstva, ktoré dokáže aj v takýchto kritických situáciách pochopiť, čo je dôležité," uzavrel minister s tým, že aj obchodníci tak vyslali signál, že sa na nejaké obdobie dokážu vzdať dodatočného zisku v prospech ostatných
Nezávislosť od Ukrajiny a Ruska
Na svetových trhoch po ruskej invázii na Ukrajinu zdraželi okrem iného aj obilniny. Ukrajina, ktorá sa prezýva obilnica Európy, až do konca tohto roka zakázala vývoz raže, jačmeňa, pohánky, prosa, cukru, soli a mäsa. Slovensko nie je podľa Machútovej závislé od dovozu potravín z Ukrajiny ani Ruska, a rovnako žne viac pšenice, než potrebuje na pokrytie svojej spotreby.
Slovenský minister financií Igor Matovič ešte v januári hovoril, že prípadné zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny by znamenalo výpadok príjmov štátu od 150 do 200 miliónov eur a že v záujme zodpovedného prístupu k verejným financiám by o spomínanú sumu bolo potrebné znížiť výdavky iných inštitúcií.