Štát plánuje podporiť rozvoj veternej energetiky na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva pod vedením ministra Petra Dovhuna chce pripraviť prvé dve takzvané go-to zóny pre veterné elektrárne.

Ako uviedol minister z dočasne poverenej vlády odborníkov na sociálnej sieti, ministerstvo chce pripraviť dve územia pre výstavbu veterných elektrární so všetkými potrebnými povoleniami a potrebnou infraštruktúrou vrátane pripojenia do elektrizačnej sústavy.

Princíp go-to zón

O výstavbu veterných elektrární na pripravovaných go-to zónach sa môžu uchádzať investori úspešní v aukcii, ktorú plánuje ministerstvo vyhlásiť.

„Pri príprave a realizácii prvých go-to zón chceme identifikovať všetky kroky a procesy, ktoré je potrebné zmeniť, zrýchliť alebo nanovo nastaviť. Výsledky tohto projektu budú verejne zdieľané, bude ich môcť využiť ktokoľvek, kto by chcel v budúcnosti vytvárať nové go-to zóny,“ uviedol minister Dovhun, ktorý zatiaľ neprezradil, kde by mali prvé go-to zóny vzniknúť.

Ministerstvo chce pri podpore rozvoja veternej energetiky na Slovensku taktiež upraviť legislatívu. Legislatívne prostredie a procesy by mali podľa ministra Dovhuna podporovať aj individuálne projekty investorov, či už ich cieľom bude postaviť nové zdroje za účelom podnikania v energetike, alebo na výrobu elektrickej energie pre vlastnú spotrebu.

„Táto priorita bude aj v pripravovanej aktualizácii Národného energetického a klimatického plánu aj v podkladoch pre novú vládu v rámci chystaného dokumentu ‚energetická transformácia Slovenska‘,“ dodal Dovhun.

Zabezpečenie rovnováhy

Minister Dovhun, ako bývalý šéf Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, na záver pripomenul, že rozvoj veterných elektrární na Slovensku bude vo veľkej miere závislý od štúdie tohto štátneho podniku pod názvom SEPS – strednodobá adekvátnosť zdrojov na výrobu elektrickej energie.

„V budúcom energetickom mixe Slovenska bude potrebné zabezpečiť citlivú rovnováhu medzi novými obnoviteľnými zdrojmi (s prerušovanou výrobou elektriny) a tradičnými točivými zdrojmi, ktoré majú schopnosť dodávať elektrinu nielen počas špičiek alebo v čase potreby, ale aj v stabilnom základnom pásme (baseload),“ konštatoval Dovhun.

Zároveň dodal, že ministerstvo pod jeho vedením nezabúda ani na rozvoj vodných elektrární, solárnych a plynových elektrární, či elektrární na biomasu.

Miliardové projekty

Celkovo v súčasnosti členovia Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE na Slovensku pripravujú projekty veterných elektrární s výkonom 1 116,5 megawattu v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur.

Ide o približne 200 elektrární, teda vrtúľ rozmiestnených v šiestich krajoch po celom Slovensku. V prípade ich dokončenia by tieto elektrárne mohli vyrábať elektrinu pre 736-tisíc slovenských domácností.

Ďalšie dôležité správy

KK71 Sieversdorf - Na snímke ranná obloha nad veternými turbínami pred východom slnka 28. marca 2022 v nemeckom Sieversdorfe. FOTO TASR/DPA
28.03.2022, Brandenburg, Sieversdorf: Farbenprächtig leuchtet der Morgenhimmel kurz vor Sonnenaufgang über Windenergieanlagen in Ostbrandenburg. Foto: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Budovanie veterných elektrární brzdí povoľovací proces, pritom v hre sú desiatky miliónov eur