Na Slovensku založili novú asociáciu pre umelú inteligenciu, zameranú na etiku, rozvoj, vzdelávanie a inovácie v oblasti umelej inteligencie. Vo štvrtok na prvej akcii pre verejnosť v Bratislave predstavili ciele asociácie jej zakladajúci členovia.

Asociácia chce spájať firmy, vzdelávacie inštitúcie aj jednotlivcov, ktorí majú záujem využívať AI technológie. „Chceme formou programov a certifikácií vzdelávať a podporovať či už vzdelávacie inštitúcie alebo záujmové združenia tak, aby dokázali v rámci svojich činností lepšie podchytiť AI,“ uviedol predseda správnej rady Róbert Gašparovič.

Asociácia sa netají tým, že by chcela prispieť aj pri nastavovaní právneho rámca na reguláciu AI na Slovensku. „Veľmi radi by sme boli pri vytváraní politík a implementácii Aktu o umelej inteligencii z dielne Európskej únie. Chceme osloviť najmä ľudí na ministerstve regionálneho rozvoja a posúvať im informácie od našich členov, ktorí pracujú s AI,“ zdôraznil Róbert Gašparovič.

Prvý právny rámec o umelej inteligencii

Akt o umelej inteligencii, ktorý Rada Európskej únie schválila v máji tohto roka, je prvý právny rámec na svete, ktorý bude regulovať používanie umelej inteligencie. Jeho časť o zakázaných nástrojoch umelej inteligencie bude v krajinách EÚ aplikovateľná už tento rok.

V EÚ budú zakázané nástroje na kognitívnu manipuláciu správania, rozpoznávanie emócií na pracovisku a v školách a sociálne hodnotenie ľudí podľa ich správania, spoločenského postavenia či osobnostných vlastností. Zakázané budú aj systémy diaľkovej biometrickej identifikácie, ako je rozpoznávanie tváre.

Tieto praktiky predstavujú podľa EÚ neprijateľné riziko pre poškodenie spoločnosti. „Cieľom Aktu o umelej inteligencii je poskytnutie primeranej ochrany ľuďom a zachovanie ich ľudských práv. Na druhej strane je reálna hrozba, že developeri AI systémov presunú svoju aktivitu mimo EÚ,“ zhodnotil Gašparovič.

Vzdelávanie učiteľov

Ďalšie odvetvie, v ktorom chce asociácia pôsobiť, je vzdelávanie učiteľov. „Chceme naučiť učiteľov, ako pracovať s nástrojmi AI, aby sa toho nebáli a nevideli to iba ako nástroj, s ktorým môžu žiaci podvádzať. Pomocou AI sa môžu učitelia rýchlo pripraviť na vyučovacie hodiny, vytvoriť obrazové učebné materiály, prezentácie alebo hry a urobiť tak vyučovanie zaujímavejšie a kreatívnejšie,“ uviedla AI lektorka Miroslava Šáchová.

Ďalšie dôležité správy

Umelá inteligencia life2vec dokáže predvídať, či zomriete v nasledujúcich štyroch rokov.
Neprehliadnite

AI a ľudský kapitál – Výzva pre všetkých, príležitosť pre pripravených