Svetová hospodárska kríza sa na Slovensku v roku 2009 premietla do poklesu produkcie podnikov, čo výrazne znížilo aj objem vyprodukovaných odpadov. Množstvo odpadov umiestnených na trh podľa ministerstva životného prostredia medziročne kleslo o 26 percent na 8,5 milióna ton. Produkcia odpadov sa predvlani znížila aj v Česku, podľa správy o životnom prostredí z novembra minulého roka medziročne klesla o 5,4 percenta.

„Pôvodcovia odpadov odovzdali na zhodnotenie a zneškodnenie osobám oprávneným na nakladanie s odpadmi približne rovnaké množstvo nebezpečných a komunálnych odpadov ako v roku 2008. Výrazný pokles (o zhruba 32 percent) pri umiestnení odpadov na trh však nastal pri ostatných odpadoch,“ píše sa v materiáli. Dôvodom bola kríza, pre ktorú mnoho podnikov obmedzilo výrobu a následne prepúšťalo zamestnancov.

Celkové množstvo odpadu v prepočte na jedného Slováka sa tak v roku 2009 znížilo na takmer 1,5 tony z 2,7 tony v roku 2006. Objem komunálneho odpadu na obyvateľa dosiahol zhruba 332 kilogramov a medziročne sa znížil o deväť kilogramov. V Česku v prepočte na obyvateľa pripadlo predvlani 356 kilogramov komunálneho odpadu. Väčšina z týchto odpadov sa v oboch krajinách ukladá na skládkach; niektoré štáty Európskej únie ako napríklad Nemecko a Rakúsko tento spôsob takmer nevyužívajú a odpady radšej spaľujú alebo recyklujú.

Slovensko podľa štatistík viac odpadov zo zahraničia dováža než vyvezie. Česko patrilo v roku 2009 s viac ako štvrť miliónom ton k najväčším exportérom odpadu na Slovensko. „Slovenskí odberatelia prejavili záujem najmä o odpad zo železa a ocele, odpad z neželezných kovov, o odpadový papier a lepenku, plastový odpad, odpadové pneumatiky, odpadový toner,“ uviedlo ministerstvo. Z nebezpečných odpadov sa dovážal napríklad amalgámový odpad od zubárov.

Naopak, zo Slovenska sa v roku 2009 vyvážalo odpadové železo a oceľ, piliny zo železných kovom meď, zinok alebo papierové obaly.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta