Na Slovensku stále nevieme využiť bioodpad na výrobu biometánu, máme nedostatok zariadení. Z fyzických analýz odpadov na Slovensku vyplýva, že v čiernych nádobách na zmesový komunálny odpad sa stále nachádza veľké množstvo biologicky rozložiteľného odpadu. Niektoré krajiny v Európskej únii našli spôsob, ako tento odpad ďalej využiť, a to okrem kompostární aj v biometánových staniciach. V tlačovej správe to uvádza Tomáš Halán, hovorca spoločnosti JRK Slovensko, ktorá sa zaoberá zlepšovaním odpadové hospodárstvo vďaka znižovaniu množstva zmesového komunálneho odpadu.

Správne triedenie odpadu

Odborníci chcú vedieť, čo všetko stále končí v nádobách na odpad, a najmä, aký druh a aké jeho množstvo by sa dalo znova využiť. Viac ako 80 percent odpadu by sa dalo znova vytriediť. „Z našich skúseností vyplýva, že v ňom nájdeme nielen plasty, sklo či iné zložky, ale aj biologicky rozložiteľný odpad. A nie je to len zelený odpad zo záhrad, ale aj veľké množstvo potravín,“ uviedol výsledky skúmania Marián Kobolka, zo spoločnosti JRK Slovensko, ktorá spolupracuje s mestami a obcami. Radí im ako predchádzať vzniku odpadu a zároveň, ako ho správne vytriediť a zhodnotiť.

Taliani podľa Eurostatu dokázali v roku 2020 zrecyklovať 51,4 percenta komunálneho odpadu. Niektoré regióny vďaka inovatívnym riešeniam využívajú v súčasnosti až 80 percent odpadu. Ako sa uvádza v tlačovej správe spoločnosti, na Slovensku vieme zrecyklovať menej ako polovicu odpadu. Podľa európskej smernice mala recyklácia komunálneho odpadu v roku 2020 v členských štátoch dosahovať minimálne 50 percent. „V ďalších rokoch sa budú ciele ďalej sprísňovať. Do roku 2030 je stanovený nárast miery recyklácie na 60 percent a v roku 2035 by sa mal tento cieľ zvýšiť až na 65 percent, takže Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu,“ dodal Kobolka.

Dôležitosť bioodpadu

Podľa súčasnej európskej legislatívy musia členské štáty Únie do konca roku 2023 zaviesť aj povinné triedenie biologicky rozložiteľného odpadu, alebo musia zabezpečiť, aby sa takýto odpad triedil a recykloval priamo pri zdroji, napríklad formou domáceho kompostovania. Z analýz odpadov vyplýva, že v priemere z 80 percent vytriediteľného odpadu je polovica bioodpad. A ten sa dá spracovať a využiť nielen v kompostárňach, ale aj v bioplynových staniciach. Bioodpad by sa mal zbierať oddelene od ostatných druhov odpadov. Je to preto, lebo je možné z neho vyrobiť výživný kompost a opätovne tak vrátiť živiny do ekosystému, prípadne môže byť v bioplynovej stanici využitý na výrobu energie vo forme bioplynu a vedľajšieho produktu – digestátu.

„Zavedením triedeného zberu kuchynských odpadov naštartovalo Slovensko od roku 2021 odklon biologicky rozložiteľného odpadu zo skládok. Vzájomné prepojenie bioplynových staníc a kompostární na Slovensku však zatiaľ absentuje,“ skonštatoval Kobolka. Na Slovensku v súčasnosti už funguje garantovaná cena výkupu energie vyrobenej v bioplynových staniciach z plodín a odpadov. V rokoch 2023 až 2025 pre väčšinu prevádzkovateľov ale podpora končí a s ďalšou sa zatiaľ nepočíta.

Výhody biometánu

Biometán je jedným z najviac flexibilných a univerzálnych zdrojov obnoviteľnej energie, pretože sa dá produkovať nepretržite počas celého roka. Má široké využitie v rôznych odvetviach a možno ho jednoducho a s nízkymi nákladmi skladovať dlhodobo. Energia má byť vyrobená z obnoviteľných zdrojov, ktoré majú lokálny charakter, a ktoré sú spotrebovávané lokálne, čím prispievajú k energetickej sebestačnosti miestnych subjektov. Takéto riešenie môže byť zároveň ekonomickejšie, dodal Kobolka.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

EÚ sa usiluje o zvýšenie produkcie biometánu, na Slovensku ho vyrába iba jedna prevádzka