Výrobe či miešaniu liehovín sa na Slovensku v súčasnosti venuje 147 firiem a podnikateľov. Takmer stovku tvoria akciové spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, zvyšné predstavujú podnikatelia – fyzické osoby.
Ako ďalej vyplýva z údajov Dun & Bradstreet, v porovnaní s celkovými číslami za minulý rok sa počet liehovarníkov mierne znížil, oproti roku 2021 je však ich aktuálny počet mierne vyšší.
Okrem liehovarníkov pôsobia na Slovensku aj výrobcovia vína, piva či ostatných nedestilovaných kvasených nápojov. Celkovo ich na Slovensku v júni podnikalo 532. Medziročne pritom ich počet stúpa, v roku 2022 ich bolo celkovo 527, rok predtým 516.
Z regionálneho hľadiska pôsobí najviac výrobcov alkoholických nápojov v Bratislavskom kraji, za ním nasleduje Nitriansky a Trnavský kraj.
Výrobcovia liehovín na Slovensku sa pritom od apríla tohto roka musia popasovať so zvýšenou sadzbou spotrebnej dane na lieh, ktorá stúpla o 30 percent.
Pôvodne platná základná sadzba dane 1 080 eur na hektoliter 100-percentného alkoholu je tak po novom 1 404 eur. V roku 2022 vybrala finančná správa spotrebnú daň z liehu v celkovej výške 235,9 milióna eur.