„Ochorenie sa zatiaľ nepotvrdilo. Vzorky budú odoslané do laboratória v Prahe a výsledky očakávame do 24 hodín,“ uviedol P. Bubla podľa slovenských spravodajských portálov.

Hovorca dodal, že zdravotnícke úrady teraz vykonávajú v spolupráci s políciou všetky potrebné kroky, medzi ktoré patrí napríklad zisťovanie osôb, s ktorými pacient prišiel do styku. „Všeobecné protiepidemické opatrenia zahŕňajú prípravu na situáciu možných virulentných nákaz, ku ktorým patrí aj MERS,“ informoval P. Bubla.

Infekciu MERS (Middle East Respiratory Syndrome) spôsobuje koronavírus z toho istého kmeňa, ktorý je zodpovedný aj za ochorenie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), ktoré v roku 2003 usmrtilo približne 800 ľudí.

Úmrtnosť na MERS je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podstatne vyššia, tento vírus sa ale šíri pomalšie ako SARS.

MERS sa objavil po prvý raz v roku 2012 na Blízkom východe a najviac obetí zatiaľ nahlásila Saudská Arábia. Celosvetovo sa vírusom infikovalo viac ako 1 250 ľudí a zomrelo ich 449.

Druhou najviac postihnutou krajinou na MERS je Južná Kórea, kde prepukla nákaza len minulý mesiac a k dnešnému dňu na ňu zomrelo 14 obetí a nakazilo sa 138 ľudí. WHO v sobotu uviedla, že v Južnej Kórei očakáva zvýšený počet onemocnených.

Do krajiny zatiahol MERS jeden z miestnych podnikateľov, ktorý sa začiatkom mája vrátil z krajín Blízkeho východu a potom navštívil niekoľko nemocníc bez toho, aby sa vedelo, že má MERS. Lekárom trvalo niekoľko dní, než sa im podarilo u neho určiť správnu diagnózu.