Vlani na Slovensku zomrelo takmer 54-tisíc ľudí, najmenej od obdobia pandémie. Najčastejšou príčinou s podielom 45 percent boli choroby obehového systému, informoval Štatistický úrad.
„Celková úmrtnosť sa v roku 2024 stabilizovala na úrovni dlhodobých priemerov. V porovnaní so stavom pred pandémiou zotrvala nadúmrtnosť pri mladších senioroch, pozitívom vývoja bolo menej úmrtí osôb v produktívnom veku,“ priblížil úrad. Na Slovensku minulý rok zomrelo o 0,5 percenta menej ľudí ako v roku 2023. Nadúmrtnosť dosiahla minimum za päť rokov a počet zomretých sa priblížil hodnotám pred pandémiou.

Situácia sa vlani medziročne zlepšila v piatich z ôsmich krajov Slovenska s výnimkou Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Viac ako 78 percent všetkých úmrtí tvorili seniori (65- a viacroční), a to 42 300 zomretých. „Počet zomretých seniorov zostal medziročne nezmenený, ale stále bol ešte o viac ako šesť percent vyšší ako päťročný priemer pred pandémiou,“ podotkli štatistici.
V dôsledku chorôb obehovej sústavy zomrelo takmer 24 300 ľudí. „Počet úmrtí na choroby obehovej sústavy medziročne klesol o vyše jedno percento a zároveň bol nižší o päť percent aj oproti priemeru pred pandémiou,“ uviedol štatistický úrad. Druhou najčastejšou príčinou smrti boli nádory, tvoriace necelých 25 percent skonov. Ďalšou príčinou boli choroby dýchacej sústavy s deväťpercentným podielom.

Ďalšie dôležité správy
