Počet firiem, ktoré každý rok prejdú z našich do zahraničných rúk, neustále stúpa. Od začiatku tohto roka odpredalo domáce subjekty zahraničným majiteľom približne 3-tisíc podnikateľov. V rukách vlastníkov z iných krajín je 56 773 slovenských firiem, vyplýva to z analýzy analyticko-poradenskej firmy Dun & Bradstreet.

Najviac firiem patrí Čechom

Najviac slovenských spoločností vlastnia majitelia z okolitých krajín. Ide o podnikateľov z Českej republiky, Maďarska a Rakúska, ktorí dovedna ovládajú polovicu z celkového počtu subjektov so zahraničným majiteľom v pozadí. „Prvenstvo si neustále držia podnikatelia z Českej republiky. Tí aktuálne na slovenskom trhu vlastnia 13 831 subjektov. Paradoxom však je, že počet subjektov sa zvyšuje – od začiatku roka získali približne 1 300 firiem, objem imania klesá. Z 2,8 miliardy eur, ktoré Česi ovládali v našich podnikoch vlani, je to dnes 2,5 miliardy," konkretizuje dáta analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Rovnaká situácia je aj pri podnikoch, ktoré vlastnia Maďari. Od začiatku roka vzrástol počet podnikateľov v našich subjektoch o približne 300, kapitál však počas tohto roka klesol o viac ako dva milióny na 985 miliónov eur. Počet vlastníkov z Rakúska sa medziročne zvýšil o približne 600.

Pestre podnikateľské zastúpenie

V top desiatke najčastejších zahraničných majiteľov slovenských spoločností sa nachádzajú aj Ukrajinci s počtom 2 387 ovládaných spoločností, kde počet majiteľov stúpol medziročne o 170, Nemci ovládajú 2 371 firiem a Poliaci 2 177. Na ďalších priečkach sa umiestnili Taliani (2 123 firiem) a Rumuni (1 546 spoločností). Výrazné zastúpenie majú aj Briti s 1 356 firmami, či podnikatelia spoza Atlantiku, ktorí ovládajú 1 535 firiem.

Ďalšie dôležité správy

ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Zákonník práce v knižnom vydaní platný od 1. apríla 2011. Novela Zákonníka práce èaká na podpis prezidenta SR. Bratislava, 18. júl 2011.  Foto: SITA/Jozef Jakubèo
Neprehliadnite

Firmy budú po novom musieť viac odôvodňovať svoje rozhodnutia