Už niekoľko týždňov sa špekuluje o tom, či opätovné nákazy koronavírusom nesúvisia s príchodom nových nebezpečnejších variantov vírusu na Slovensko. Aj to bol aj jeden z dôvodov, prečo Nemecko uzavrelo hranice pre Rakúšanov, Čechov a Slovákov.
Hovorilo sa najmä o juhoafrickom variante, ktorý bol hojne detegovaný v rakúskom Tirolsku. Zároveň mohol byť prinesený dovolenkármi z jednej z vyše 30 krajín, kam sa vírus celosvetovo rozšíril. Úrad verejného zdravotníctva pritom až v piatok večer začal vyzývať Slovákov, aby necestovali na exotické dovolenky.
Boris Klempa – virológ zo SAV, ktorý sa zoberá sekvenovaním vzoriek vírusu, pre DenníkN v nedeľu potvrdil, že z 96 sekvenovaných vzoriek našli šesť vzoriek juhoafrického variantu. Vzorky pochádzajú z rôznych oblastí Slovenska. To znamená, že juhoafrický variant je na Slovensku už taktiež hojne rozšírený. Na rozdiel od Rakúska však Slovensko nemá vírus pod kontrolou.
Veľký prehľad mutácií a variantov koronavírusu. Ktoré z nich sú najnebezpečnejšie
Čo je juhoafrický variant?
Juhoafrický variant je označovaný ako B.1.351. Obavy pochádzajú z veľkého počtu mutácií na povrchovom proteíne vírusu, ktorým sa vírus pripája na ľudské bunky. Najdôležitejšie z nich sú mutácie N501Y a E484K.
- Juhoafrický variant (línia B.1.35)
Juhoafrický variant B.1.351 je vo väčšej miere momentálne rozšírený iba v Afrike, kde predstavuje 30 percent všetkých sekvenovaných infekcií, no jeho počet začína rásť aj v Ázii. Mnoho prípadov sa dokumentuje aj v Európe, najmä Belgicku a Spojenom kráľovstve, avšak ich počet je iba v stovkách.
Variant je známy od augusta. Obsahuje mutáciu N501Y podobne ako britský variant, avšak aj obávané mutácie E484K a K417N, ktoré znižujú účinnosť existujúcich vakcín.
Viac o juhoafrickom variante: Nebezpečný juhoafrický variant nového koronavírusu je Slovensku bližšie, ako by sa mohlo zdať
Mutácia N501Y výrazne zvyšuje infekčnosť vírusu, až o 50 percent. Mutácia E484K zase sčasti obchádza reakciu imunitného systému získanú predchádzajúcou chorobou alebo očkovaním.
Keďže mutáciu N501Y obsahuje aj britský variant, je množné, že šírenie juhoafrického variantu je podobne agresívne ako šírenie britského variantu.
Koronavírusom sa dá nakaziť aj viackrát. Reinfekcie pribúdajú s novými variantmi
V čom je juhoafrický variant nebezpečný?
Zatiaľ sa nepreukázalo, že by juhoafrický variant zvyšoval smrtnosť. Najväčšou obavou je jeho schopnosť obchádzať imunitný systém, čo môže znížiť účinnosť existujúcich vakcín.
Väčšina zaočkovaných proti covidu môže očakávať vedľajšie účinky. AstraZeneca nie je výnimkou
Ako účinné sú voči juhoafrickému variantu vakcíny?
Výsledky štúdie o účinnosti vakcíny od AstraZeneca boli veľkým sklamaním. Ukázali totižto iba účinnosť desať percent. Omnoho lepšie, no stále relatívne málo účinné boli zatiaľ ešte nelicencované vakcíny od spoločností Novavax a Johnson & Johnson.
Vakcíny od Pfizeru a Moderny zatiaľ neboli ešte proti novému variantu klinicky skúšané. Robili sa iba laboratórne pokusy, ktoré nevyšli príliš priaznivo. Ukázalo sa, že vakcíny tvoria v krvi ľudí postihnutých novým variantom iba frakciu protilátok ako u ostatných zaočkovaných ľudí.
Vakcíny vracajú úder: na jeseň budú dostupné pre deti a pripravené na nové varianty
Pomôžu vakcíny proti juhoafrickému variantu?
Protilátky v krvi nie sú jedinou reakciou imunitného systému. T-lymfocyty môžu mať na boj s koronavírusom taktiež silný vplyv. Nedávna štúdia potvrdila, že aj keď vymiznú z ľudského tela protilátky, T-lymfocyty si chorobu stále pamätajú.
Vedecký úzus hovorí o tom, že juhoafrický variant zníži účinnosť vakcín a ľudia môžu covidom ochorieť, no priebeh ich ochorenia bude omnoho miernejší, ako keby zaočkovaní neboli.