Tempo rastu spotrebiteľských cien sa naďalej spomaľuje. V apríli medziročne vzrástli už iba o 2,1 percenta z marcových 2,3 percenta. V súhrne za štyri mesiace roku 2024 inflácia dosiahla hodnotu 2,9 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli vzrástli o 0,3 percenta. V utorok o tom informoval Štatistický úrad.

Inflácia – vývoj spotrebiteľských cien v SR
Zdroj: Štatistický úrad SR

Vyššie ceny ako pred rokom boli v 11 odboroch (výdavkových skupinách domácností) a v jednom odbore - rekreácia a kultúra - zostali ceny nezmenené. Najvýznamnejší vplyv na hodnotu inflácie mali medziročne vyššie ceny v odbore alkohol a tabakové výrobky. Už niekoľko mesiacov negatívne ovplyvňujú celkovú mieru inflácie drahšie destiláty (aktuálne v apríli o 16,2 percenta) a tabak (o 9,7 percenta), reagujúce najmä zvýšením spotrebných daní.

Významný vplyv mal rast cien v odbore doprava o takmer sedem percent, a to najmä pre medziročne drahšie pohonné látky, ale aj dopravné služby, predovšetkým v oblasti autobusovej dopravy. Tretím zásadným vplyvom na medziročnej úrovni boli o 4,5 percenta vyššie ceny ako pred rokom pri predmetoch a službách osobnej starostlivosti.

Potraviny a nealko nápoje

Dve podielovo najvýznamnejšie výdavkové skupiny slovenských domácností, a to potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami už k rastu cien prispievali len minimálne. Potraviny boli rovnako drahé ako pred rokom. Štatistici upozornili, že ide iba o priemer, pretože tri zlacňujúce štruktúry vykompenzovali mierne rasty cien šiestich ostatných zložiek potravín. Medziročne o jedno percento až šesť percent lacnejšie sa predávalo mlieko, syry, vajcia, zelenina, ako aj oleje, tuky. Naopak, o niečo viac ako pred rokom, do štyroch percent, spotrebitelia platili za chlieb s obilninami, mäso, ovocie, ale tiež cukor a cukrovinky.

Medzimesačne, oproti marcu tohto roka, vzrástli najmä ceny alkoholu a tabaku, pohonných látok, produktov a služieb osobnej starostlivosti. Významný vplyv na rast cien mali aj zákonom zvýšené správne poplatky o štvrtinu v rámci konsolidácie verejných financií.

Rast cien pohonných látok

Najväčší vplyv mal rast cien pohonných látok (o dve percentá) a leteniek v odbore doprava. Druhý najzásadnejší vplyv mal rast cien v odbore rozličné tovary a služby, čo spôsobili drahšie tovary, pomôcky a služby pre osobnú starostlivosť, ale tiež takmer štvrtinový nárast správnych poplatkov. Tretí najzásadnejší vplyv z hľadiska rastu cien malo pokračujúce zvyšovanie cien alkoholických nápojov a tabaku, najmä piva o 2,9 percenta a tabaku o 0,7 percenta.

Naopak, výrazne tlmiaci účinok na rast cien však malo pokračujúce zlacňovanie potravín a nealkoholických nápojov, keď ich ceny oproti marcu klesli o 0,3 percenta, a to pod vplyvom zlacňovania v šiestich z deviatich sledovaných potravinových zložiek. Menej platili spotrebitelia najmä za ovocie, mlieko, syry a vajcia, ako aj zeleninu, chlieb a obilniny. Výraznejšiemu poklesu potravín bránili medzimesačne vyššie ceny cukru a cukroviniek, tiež olejov a tukov a nakoniec aj nealkoholických nápojov.

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri aprílovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,1 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,3 percenta a čistá inflácia hodnotu 3,1 percenta. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,3 percenta a čistá inflácia hodnotu 0,5 percenta.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napríklad ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

Aktuálne sa v apríli ceny v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach medzimesačne zvýšili zhodne o 0,3 percenta a v domácnostiach dôchodcov vzrástli o 0,2 percenta. Inflácia v domácnostiach zamestnancov dosiahla 2,2 percenta, v nízkopríjmových domácnostiach 1,9 percenta a v domácnostiach dôchodcov 1,4 percenta.

V súhrne za štyri mesiace roku 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili v domácnostiach zamestnancov o tri percentá, v nízkopríjmových domácnostiach o 2,8 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 2,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Sladené nápoje na zozname chýbať nemohli. V ústach nám narobia poriadnu neplechu. „Pre zdravšie ústa sa musíte vyhýbať sýteným nealkoholickým nápojom. Tieto nápoje sú hlavným zdrojom pridaného cukru a aby toho nebolo málo, väčšina nealkoholických nápojov obsahuje kyselinu fosforečnú a citrónovú, ktoré opotrebúvajú zubnú sklovinu,
Neprehliadnite

Pripravovaná daň zo sladených nápojov zasiahne aj jogurtové či výživové nápoje