Medziročný rast spotrebiteľských cien meraný harmonizovaným indexom v októbri podľa Štatistického úradu SR zvoľnil na 4,2 percenta. (Priemer v eurozóne bol 3,2 percenta.)
Zo septembrového dvojročného maxima na úrovni 4,5 percenta ho stlačili nezdražievajúce potraviny a lacnejšia ropa.
Rýchlejšie rastúce náklady na bývanie (+5,9 %) vykompenzovali najmä zvoľňujúce sa ceny potravín. Ich medziročný rast sa z júlových desiatich percent spomalil na októbrových menej ako päť percent.
Kým vlani koncom leta a na jeseň potraviny prudko zdraželi, tento rok najprv zlacnievali a v októbri zostali nezmenené. Priestor na korekciu cien potravín vytvorila dobrá úroda.
V októbrových cenách sa s oneskorením prejavila vyššia daň na tabakové výrobky, keďže zásoby cigariet dovezených ešte vlani s nižšou daňou postupne dochádzajú. Naopak, smerom nadol sa cenovky dlhodobo prepisujú v telekomunikáciách a v ostatných mesiacoch vďaka lacnejším pohonným hmotám aj v doprave.
V eurozóne sa rast cien spomaľuje výraznejšie ako na Slovensku. Slovenský 12-mesačný priemer harmonizovanej inflácie tak už v závere leta predstihol priemer europriestoru a dobieha aj maastrichtské konvergenčné kritérium. V apríli bol medzi nimi rozdiel 1,1 percentného bodu, v októbri už len pol bodu.
Ak sa na budúci rok naplnia inflačné prognózy Národnej banky Slovenska a ministerstva financií, cenové konvergenčné kritérium Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou prekročí. Spôsobí to nižšia inflácia v eurozóne. Tá by sa podľa Európskej komisie mala spomaliť na 2,2 percenta, podľa OECD dokonca na 1,4 percenta.
Keďže konvergenčné kritérium sa spravidla pohybuje od pol do jedného percentuálneho bodu nad 12-mesačným priemerom inflácie v eurozóne, možno ho v budúcom roku očakávať na úrovni do troch percent.
Prekročenie inflačného stropu členom euroklubu by nespôsobilo politický problém – nachádza sa nad ním niekoľko krajín platiacich spoločnou menou.
No poukázalo by jednak na krátkozraký úsudok európskych inštitúcií, ktoré zhodnotili nízku infláciu na Slovensku ako udržateľnú, ako aj na nevhodnosť tohto kritéria pre dobiehajúce východoeurópske krajiny. Tie pri zvyšovaní hospodárskej výkonnosti zákonite dobiehajú i západoeurópsku cenovú hladinu – prostredníctvom vyššej inflácie.
Foto na titulke - Flickr.com