Podnikateľské prostredie na Slovensku sa prinajmenšom nezlepšuje, ukazuje prieskum Doing Business 2012. Aj keď si Slovensko udržalo v rebríčku Svetovej banky najlepšiu pozíciu z krajín Vyšehradskej štvorky, na víťazný pocit dôvod nemá. V minulosti si získavalo popularitu najmä slušnými posunmi smerom nahor, ktoré odzrkadľovali zavádzanie reforiem. Ostatné roky slávne neboli a ani ostatný rebríček nie je na prípitok. Slovensko sa v ňom umiestnilo na 48. priečke, čo v porovnaní s hodnotením spred roka značí zosun o päť miest.

Pritom napríklad Česko, s ktorým Slovensko tradične zápolí v boji o investície, sa tento rok posunulo o šesť miest na 64. priečku. Základný dôvod je, že sa krajina v indikátoroch prieskumu v porovnaní s priemernými úrovňami krajín OECD takmer vôbec nezlepšila. Na rozdiel od obvyklých názorov je svetlou výnimkou vymáhanie platnosti obchodných zmlúv, kde došlo k jedinému zlepšeniu – o tri priečky.

Najlepšie bolo umiestnenie v parametri registrácie vlastníctva (10. miesto) a dostupnosti úverov (24.). Najhoršie sa Slovensko umiestňuje v kategóriách zahraničný obchod (95.), prístup k elektrickej energii (102.), ochrana investorov (111.), a platenie daní (130.).

Väčšinu dát hodnotila Svetová banka podľa v stavu v júni tohto roku, keď boli síce ohlásené viaceré dôležité reformy, no neboli ani schválené, ani implementované. Parlament odvtedy z dôležitejších zmien schválil iba novelu Zákonníka práce, zákona o konkurze a reštrukturalizácii a niektoré zákony o súdnictve. Vzhľadom na nedávny pád vlády sa môže citeľne posunúť realizácia viacerých zmien, v oblasti daní a odvodov a najmä zjednodušovania administratívnych podmienok podnikania. Tie má komplexne riešiť projekt ministerstva hospodárstva Singapur, ktorý navrhol stovku zmien zákonných a iných noriem, ktoré podľa analýz zaťažujú podnikateľov. Práve ten cielil na značný postup Slovenska v hodnoteniach a rebríčkoch, ako je práve Doing Business.

V prieskume Doing Business Svetová banka každoročne porovnáva reguláciu podnikateľského prostredia v 183 ekonomikách sveta. Do výsledkov sa započítavajú indikátory, ktoré súvisia s rôznymi štádiami životného cyklu podniku od náročnosti založenia firmy, cez získavanie rôznych úradných dokumentov, ako je stavebné povolenie, náročnosť získavania úverov, ochrana podnikateľov právnymi vzťahmi, až po ukončenie podnikania. Výsledky krajiny v jednotlivých parametroch sa porovnávajú so situáciou krajín v regióne aj s celkovými priemermi OECD. Celosvetovo sa Doing Business považuje za dôležitý nástroj, ktorý naviguje podniky nielen pri obchodných aktivitách, ale aj pri umiestňovaní výrobných a iných prevádzok.

Umiestnenie v hodnotení Doing Business

2011

2012

Slovensko

43.

48.

Maďarsko

46.

51.

Poľsko

59.

62.

Česká republika

70.

64.

Prameň: Doing Business 2012, Svetová banka

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta