Slovensko má po júnových eurovoľbách historicky najviac funkcií v Európskom parlamente. Martin Hojsík (Renew/Progresívne Slovensko) sa stal opätovne podpredsedom Európskeho parlamentu. Celkovo má Európsky parlament 14 podpredsedov, ktorí môžu viesť plenárne schôdze parlamentu a majú tiež ďalšie kompetencie.
Slovenské európske funkcie
Členkou širšieho predsedníctva Európskeho parlamentu bude aj Miriam Lexmann (EPP/KDH), ktorá sa stala kvestorkou. Eurparlament má štyroch kvestorov, pričom každý má na starosti nejaký konkrétny aspekt administratívnych záležitostí týkajúcich sa priamo europoslancov. Ľudovít Ódor (Renew/Progresívne Slovensko) sa stal jedným zo štyroch podpredsedov výboru pre hospodárske veci a koordinátorom frakcie v podvýbore pre daňové otázky. Ľubica Karvašová (Renew/Progresívne Slovensko) bude jednou z podpredsedníčok výboru pre regionálny rozvoj a zároveň koordinátorkou frakcie v tomto výbore. Lucia Yar (Renew/Progresívne Slovensko) bude mať rovnakú kumuláciu funkcií vo výbore pre rozpočet.
Liberálna skupina Renew sa stala dôležitou súčasťou „koalície“ v Európskom parlamente spolu s EPP, socialistami a zelenými. Keďže sa liberálom v krajinách, ktoré dodávali tradične veľké delegácie do Renew, vo voľbách nedarilo, PS so ziskom šiestich europoslancov získalo vo frakcii na význame. To im pomohlo obsadiť podpredsednícke a koordinátorské pozície vo výboroch.
Nezaradení poslanci
Záujmy slovenských poľnohospodárov ale nebudú najbližších päť rokov v Európskom parlamente až tak dobre počuť. Vo výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka síce Slovensko bude mať dvojnásobné zastúpenie, no možnosti slovenských zástupcov meniť európsku agrárnu legislatívu budú obmedzené. Jedinou riadnou členkou výboru zo Slovenska bude Katarína Roth Neveďalová zo Smeru-SD, náhradníkom bude Michal Wiezik (Renew/Progresívne Slovensko). Roth Neveďalová ale bude v 49-člennom výbore len jednou z dvoch nezaradených europoslankýň, keďže Smer-SD má od minulého roka pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov. Nezaradení poslanci majú veľmi malý politický vplyv v Európskom parlamente. To sa prejavuje aj priamo vo výbore, kde na rozdiel od členov niektorej z frakcií nemôžu byť spravodajcami prijímaných aktov a bez podpory frakcie sa im ťažko presadzuje akýkoľvek vlastný návrh.