Enel ovládol najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku v roku 2006, kedy v súťaži o 66 percent akcií zvíťazil pred ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za kontrolný podiel v elektrárňach zaplatil 840 miliónov eur. Finančná stránka privatizácie doteraz uzavretá nebola.
"Predtým, než sa uskutoční samotný predaj (akcií Slovenských elektrární Enelom), budeme chcieť, aby bola privatizácia dokončená. Budeme sa opierať o analýzu, ktorá spomína doplatok asi 200 miliónov eur," povedala M. Žiaková. Predaj akcií Slovenských elektrární je súčasťou plánu Enelu predať majetok v hodnote 4,4 miliardy eur s cieľom znížiť svoje zadlženie.
Predstavitelia slovenskej vlády, ktorá v elektrárňach drží 34 percent akcií, v uplynulých týždňoch dali najavo, že akcie elektrárňach by od Enelu mohol kúpiť aj štát. Podľa skoršieho vyjadrenia ministra hospodárstva Pavla Pavlis (Smer-SD) vláda zvažuje vytvorenie štátnej holdingovej spoločnosti, ktorá by vlastnila podiely štátu v pološtátnych energetických firmách a ktorá by potom odkúpila podiel Enelu v elektrárňach. Holding by si na to mohol požičať na dlhopisovom trhu alebo cez syndikovaný úver.
Premiér R. Fico zase spomínal možnosť, že štát odkúpi od talianskej firmy iba 17 percent akcií elektrární, čím by vláda mala v podniku kontrolný podiel.
Slovensko tiež pripravuje kontrolu hospodárenia Slovenských elektrární, ktorú má uskutočniť Najvyšší kontrolný úrad. Dôvodom je predražovanie dostavby a posúvanie termínov štartu komerčnej prevádzky dvoch rozostavaných blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Rozpočet na dokončenie tretieho a štvrtého bloku elektrárne na juhu Slovenska v minulosti stúpol na 3,8 miliardy eur z plánovaných 2,78 miliardy eur, pričom elektrárne predložili štátu návrh na ďalšie zvýšenie výdavkov na projekt.