Aj tento rok sa fanúšikovia hokeja stretnú na tribúnach či pred televíznymi obrazovkami, aby podporili svoj obľúbený tím a užili si ďalší svetový šampionát. Málokto však vie, že prvé majstrovstvá, paradoxne, prebehli v rámci letných olympijských hier.
Netradičný začiatok
Bolo to v roku 1920 a už vtedy si z nich Československo odnieslo bronz. Organizátori nasledujúce ročníky presunuli na zimnú olympiádu, pričom prvé samostatné majstrovstvá sa konali až o desať rokov neskôr a rovno v troch krajinách, vo Francúzku, v Rakúsku a Nemecku.
Išlo o ojedinelú organizáciu, ktorá sa už potom nezopakovala. Zaujímavosťou bolo aj neuveriteľne teplé počasie, ktoré vo Francúzsku roztopilo prírodný ľad a prekvapilo tamojších účastníkov turnaja. Aj jeho samotný priebeh bol iný. Začínalo sa prvým kolom, na ktoré nadväzovalo rovno štvrťfinále.
Tohto vyraďovania sa ako jediná nemusela zúčastňovať Kanada, ktorá už vtedy kraľovala hokeju a vyhrala aj tento turnaj. Prvenstvo jej ukradli o tri roky neskôr Spojené štáty americké na majstrovstvách v Československu.
Úspechy domácich
Domáci tím Čechov a Slovákov si prvýkrát titul vybojoval až v roku 1947, pričom ho obhájil už o dva roky, a to dokonca aj proti obávanej Kanade. Československo do rozdelenia získalo dohromady šesť titulov, pričom posledný z nich padol v roku 1985. Ide však o malý počet v porovnaní s velikánmi Sovietskym zväzom, neskôr Ruskom a Kanadou. Obidve krajiny sú držiteľmi obdivuhodných 27 titulov.
Aj samostatné Slovensko si v histórií majstrovstiev drží svoje miesto. Prvý vzácny kov v podobe striebra sa mu podarilo získať v roku 2000, pričom o dva roky neskôr nasledovalo zlato vo Švédsku. Víťazstvo bolo o to prekvapivejšie, že sa hráčom podarilo zdolať favorita turnaja, Rusko.
História samotnej súťaže
Tak hráči ako aj fanúšikovia si počas rokov museli zvyknúť na niekoľko významných organizačných zmien. Prvá prišla v roku 1951, kedy sa účastníci turnaja rozdelili do dvoch skupín, a to na základe výkonnosti.
Tretia skupina pribudla o desať rokov neskôr. V roku 2001 došlo k zmene formátu pri nižších výkonnostných skupinách. Zmena nastala aj pri skupine B, z ktorej sa stala prvá divízia, pričom skupinu C premenovali na druhú divíziu.
Každá z nich pritom obsahovala dve rovnocenné skupiny, ktoré tvorilo šesť tímov. O tri roky pribudla tretia divízia, pričom štvrtú organizátori pridali v roku 2020. Od roku 2012 už tak isto nie sú skupiny v rámci prvej a druhej divízie rovnocenné. Tých lepších šesť tímov z každej divízie hrá v skupine A, pričom tí ostatní pripadnú na skupinu B.
Anketa, ktorá zaváži
Svetové ocenenia získal aj slovenský produkt Goral Vodka MASTER. Práve preto si chce jej výrobca GAS Familia v siedmom ročníku ankety „77 dôvodov, prečo mám rád Slovensko“ pripomenúť svetový úspech Slovákov na majstrovstvách sveta v hokeji v 2002.
Ide o najrozsiahlejší prieskum verejnej mienky, ktorý spoločnosť každoročne organizuje v spolupráci s týždenníkom TREND. V rámci neho budú môcť počas siedmich týždňov respondenti vybrať víťazov siedmich kategórií, ktorých podpisy budú zvečnené na limitovanom počte 77 fliaš v hokejovom dizajne vrátane podpisov víťazných hokejistov.
Unikátnosť edície pritom spočíva aj v dizajne fľaše , ktorý každoročne spracuje iný slovenský dizajnér alebo dizajnérka. V predchádzajúcich ročníkoch boli na 1,75- litrovej fľaši takto zvečnené napríklad významné ženské a mužské osobnosti Slovenska či sedem divov slovenskej architektúry.