Dôvodom prečo sa Slovensko pripojilo k Poľsku a Maďarsku je snaha ochrániť miestnych poľnohospodárov pred nadbytkom obilia z územia ich bojujúceho suseda, píše štatistická agentúra Statista.

Tento drastický krok, ktorý Poľsko a Maďarsko oznámili cez víkend a Slovensko v pondelok, vyvolal zo strany Bruselu okamžitú kritiku, zatiaľ čo reakcia z Kyjeva sa niesla v zmierlivejšom tóne.

„Dôležité je zdôrazniť, že obchodná politika patrí do výlučnej právomoci EÚ, a preto sú jednostranné kroky neprípustné,“ uviedol hovorca Európskej komisie v e-mailovom vyhlásení.

„V takýchto náročných časoch je nevyhnutné koordinovať a zosúladiť všetky rozhodnutia v rámci EÚ,“ dodal vo vyhlásení.

Ukrajinské ministerstvo agrárnej politiky a potravinárstva medzitým vyjadrilo poľutovanie nad rozhodnutím Poľska obmedziť dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny, pričom vyzdvihlo ochotu nájsť obojstranne výhodné riešenie.

„Chápeme, že poľskí poľnohospodári sú v ťažkej situácii, ale zdôrazňujeme, že ukrajinskí poľnohospodári sú na tom v súčasnosti ešte horšie,“ načrtlo ministerstvo vo vyhlásení a na záver dodalo, že „kríza by mala naše krajiny podnietiť k ešte užšej spolupráci vo všetkých sektoroch s cieľom riešiť hlavnú príčinu týchto problémov - ruskú agresiu“.

Ukrajina, jeden z popredných svetových vývozcov pšenice, kukurice a rastlinných olejov, pred vojnou dodávala veľkú časť svojho obilia na medzinárodné trhy, najmä do severnej Afriky a Ázie. Po ruskej invázii na Ukrajinu však boli niektoré čiernomorské prístavy krajiny dočasne zablokované, čo spôsobilo, že veľké množstvo (lacného) ukrajinského obilia zostalo v susedných krajinách, ako sú Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Výsledná nadmerná ponuka viedla k poklesu cien, čo spôsobilo miestnym poľnohospodárom značné hospodárske ťažkosti.

Medzi najväčších poľnohospodárskych výrobcov v EÚ patria najmä Poľsko a Rumunsko, ktoré zvyčajne dovážajú z Ukrajiny len málo alebo vôbec žiadne obilie. Podľa údajov z databázy OSN Comtrade sa situácia v roku 2022 podstatne zmenila.

Ukrajinský vývoz obilnín do Rumunska, Poľska, Maďarska a na Slovensko v roku 2021 prudko vzrástol z celkových 24 miliónov dolárov (okolo 21,6 miliónov eur) na 2,4 miliardy dolárov (okolo 2,2 miliardy eur) v roku 2022.

Infographic: A Flood of Grain From Ukraine | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy