Aktualizované 19.10.2012 o 16:01 o nové rozhodnutie potravinovej správy
Slovensko zakázalo predaj tento rok vyrobeného tuzemáku od českej Likérky Drak. Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva. Bratislava tento krok odôvodnila tým, že české úrady odhalili v liehovine tohto výrobcu vysoký obsah metanolu. V Česku platí zákaz predaja tento rok distribuovaného tuzemáku Likérky Drak už od štvrtka.
Slovenské úrady zároveň nariadili cielené kontroly všetkých produktov českej likérky, ktorej konateľa Pavla Čanigu obvinila česká polícia z ohrozovania zdravia nevyhovujúcimi potravinami. Slovenskí inšpektori sa pri kontrole zamerajú hlavne na veľkosklady, distribútorov liehovín, veľké obchodné reťazce a výrobcov liehovín, ktorí nakupujú lieh od Likérky Drak.
Šéf slovenskej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš pôvodne informoval, že Slováci zakážu predaj alkoholu od Likérky Drak až v prípade, že na Slovensku zistia alkohol tejto značky s nadmerným obsahom jedovatého metanolu.
Konateľ Likérky Drak nedávno uviedol, že 50 až 60 percent výroby firmy smeruje na slovenský trh, kde je spoločnosť vraj štvrtým najväčším distribútorom liehovín. Česká polícia P. Čanigu tento týždeň zadržala a následne obvinila. Stalo sa to po tom, čo v sklade spoločnosti Verdana, ktorá je distribútorom likérky pre Česko, našli liehoviny s 50-percentným obsahom metylalkoholu. Okrem tuzemáku bol rovnaký podiel metanolu zistený aj v liehovine Original vodka jemná.
Podľa J. Bíreša slovenskí inšpektori v priebehu kontrol našli nielen v tuzemáku s etiketou Likérky Drak z Chvalčova v okrese Kroměříž denaturovaný lieh. Dodal, že výrobná šarža bola iná než nekvalitné liehoviny od tohto výrobcu, ktoré odhalili v Česku. Koncom septembra slovenská polícia zaistila vyše 6 600 fliaš alkoholu od Draku, podozrenie z falšovania etikiet však vyšetrovanie nepotvrdilo.
Slovensko po sérii úmrtí na otravu metanolom v Česku v septembri zakázalo na tri týždne dovoz a predaj českých liehovín s obsahom alkoholu od 20 percent. Opatrenie zrušilo minulý týždeň, k zákazníkom sa bez dodatočných formalít môže dostať český alkohol vyrobený len do konca minulého roka. Tohtoročná produkcia musí byť vybavená dokladom o pôvode liehoviny alebo aj nálepkou na fľašiach s údajmi o dáte produkcie, čísle šarže a číslom potvrdenia akreditovaného laboratória o nezávadnosti produktu. „Je zákaz predaja alkoholu, ak nebol laboratórne vyšetrený, ak nemá doklad o pôvode a zelenú nálepku. Keby predajca ponúkol alkohol bez týchto identifikačných znakov a niekto by z neho ochorel, dopustil by sa (predajca) trestného činu,“ upozornil J. Bíreš.
Po uvoľnení predaja českých liehovín na Slovensku inšpektori a hygienici s kontrolami predávaného alkoholu neprestali. Od vypuknutia metanolovej aféry v Česku sa na Slovensku otrávili metylalkoholom štyria ľudia. Všetci sa zúčastnili na oslave, kde pili slivovicu objednanú cez internet z Česka. Z nemocnice ich prepustili po niekoľkých dňoch, trvalé následky zrejme nemajú.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková