Slovensko by mohlo v najbližších rokoch zvýšiť ťažbu zemného plynu zo súčasných približne 65 miliónov metrov kubických niekoľkonásobne. V stredu na to počas workshopu Slovenského plynárenského a naftového zväzu venovanému energetickej bezpečnosti a možnostiam domácej ťažby plynu upozornil generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič. Problémom je podľa neho dlhý povoľovací proces a námietky aktivistov.

Odpor k ťažbe plynu narastá

Najväčší potenciál ťažby vidí Bartošovič najmä v ložisku na severnom okraji Trnavy. „Odhad našich kolegov je okolo 400 - 500 miliónov metrov kubických,  čo je výrazne viac ako dnešných 60 - 70 miliónov metrov kubických,“ povedal Bartošovič. Ďalšia nádejná lokalita je na východe Slovenska.

Na to, aby mohla firma spustiť ťažbu, potrebuje zrealizovať prieskumné vrty, naráža však vo viacerých prípadoch na zdĺhavé povoľovacie procesy alebo na odpor aktivistov. Bartošovič porovnal dĺžku povoľovacieho procesu v Maďarsku či v Chorvátsku, kde je možné konečné stanovisko získať za päť až šesť mesiacov so Slovenskom, kde podobný proces trvá až 16 mesiacov. „To je v situácii, keď aktivisti spia doma, neposielajú žiadne námietky“ dodal Bartošovič.

Predseda výboru pre hospodárske záležitosti Národnej rady SR Peter Kremský  poznamenal, že odpor k ťažbe plynu, ale aj iných surovín je v celej Európe. Napriek tomu je podľa neho dôležité využívanie vlastných zdrojov a obmedzenie závislosti od dovozu. „Myslím si, že v Európe sa budeme musieť vrátiť k tomu, čo tu máme,“ povedal Kremský. V ťažbe zemného plynu sa podľa neho Slovensko už asi nevráti k maximám, ktoré tu boli v druhej polovici minulého storočia na úrovni viac ako miliarda m3 ročne.

Zmena legislatívy nie je jednoduchá

Zmena príslušnej legislatívy, ktorá by uľahčila povoľovacie procesy, však podľa Kremského nie je jednoduchá. „Najťažší boj ani nie je v parlamente, najťažší boj je s úradníkmi na ministerstvách,“ tvrdil Kremský. Problémom však nie je iba ťažba, ale napríklad aj využitie starých vrtov napríklad na vykurovanie geotermálnou energiou. Takýto projekt má Nafta pripravený v Trebišove, no čaká výsledky zisťovania vplyvov na životné prostredie (EIA). „Verím, že sa nám podarí do volieb niečo zmeniť a uľahčiť tieto aktivity,“ dodal Kremský.

Ďalšie dôležité správy

Zo slávnostného uvedenia Elektrickej stanice Borský Svätý Jur 110/22 kV do prevádzky. Na snímke štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Gerhart počas brífingu. Borský Svätý Jur,  9. februára 2023. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Slovensko by mohlo opätovne posilniť diverzifikáciu zdrojov a tokov zemného plynu