Slovensku sa ako jedinej členskej krajine eurozóny podarilo vybaviť výnimku z účasti na navýšení druhého záchranného balíka pre Grécko. Celkové záväzky Bratislavy v dočasnom eurovale sa tým ale neznížia, rozdiel bude musieť vykompenzovať neskôr.

Druhý záchranný program pre Grécko bol po nočnom summite eurozóny navýšený z pôvodných 109 miliárd eur, dohodnutých v lete, na 130 miliárd eur.

Podľa premiérky Ivety Radičovej Slovensko vďaka dohodnutej výnimke ušetrí niečo cez 200 miliónov eur. „Vláda v auguste 2010 prijala jasné podmienky, za ktorých je možná naša účasť v týchto mechanizmoch," vysvetlila na dnešnej dopoludňajšej tlačovej konferencii v Bruseli trvanie na takejto požiadavke.

Minister financií Ivan Mikloš na svojej tlačovej konferencii v Bratislave interpretoval slovenskú výnimku inak. „Rozdiel je v tom, že teraz bude náš podiel 1,06 percenta zo sumy 109 miliárd eur, a nie zo 130 miliárd eur. Budeme tak vydávať garancie v menšej výške, ale táto čiastka bude zvýšená pri iných programoch, čiže celkovo neušetríme,“ uviedol I. Mikloš. O čo menej dá Slovensko na pomoc pre Grécko, o to sa navýši participácia pre iných, dodal minister.

Navýšenie dočasného eurovalu schválilo Slovensko ako posledná krajina eurozóny a to až v opakovanom hlasovaní parlamentu. V prvom hlasovaní spojenom s vyslovením dôvery vláde poslanci dokument odmietli, čo viedlo k pádu kabinetu premiérky I. Radičovej a následnému vypísaniu predčasných parlamentných volieb.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch