Porušovanie prímeria a správy o hromadení ruských jednotiek na ukrajinských hraniciach sú znepokojujúce. Slovensko naďalej pevne podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a vyzýva na zdržanlivosť a deeskaláciu napätia. Na svojom twitterovom účte to v utorok uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Znepokojenie v súvislosti s pohybmi ruských vojakov v okolí hraníc s Ukrajinou vyjadril vo svojom utorkovom tvíte aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý štvrtok (1. 4.) obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Solidaritu s Ukrajinou v tejto súvislosti vyjadrili aj Spojené štáty, Británia i Európska únia.

WA 27 archív Brussels - Na archívnej snímke z 22. februára 2021 šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell počúva otázku počas príchodu na zasadnutie  s ministrami zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli. Borrell vyzval v piatok 26. februára 2021 na spoločné úsilie na obnovenie jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami, oficiálne známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA). FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, Feb. 22, 2021 file photo, European Union foreign policy chief
Neprehliadnite

Borrell: EÚ je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny

Pentagón minulý týždeň oznámil, že americké jednotky v Európe boli v súvislosti s vývojom situácie na východe Ukrajiny uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti.

Kremeľ presuny svojich jednotiek nepoprel. Uviedol však, že Moskva tým ,,nikoho neohrozuje" a že vojakov môže po svojom území presúvať podľa vlastného uváženia.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.