Slovensko v minulom roku využilo z prostriedkov Európskej únie v rámci dobiehajúceho programového obdobia 2014 až 2020 vyše 3,5 miliárd eur. Od vstupu krajiny do EÚ v roku 2004 je to historicky najvyššie ročné čerpanie európskych fondov. Potvrdilo to Ministerstvo financií s tým, že z celkového záväzku desať operačných programov uvedeného obdobia 14,5 miliardy eur boli k 31. decembru 2023 schválené prostriedky vo výške 13,11 miliardy eur, čo predstavuje čerpanie na úrovni 90,41 percenta.
„Pre vyčerpanie celkovej alokácie zostáva predložiť na Európsku komisiu do konca apríla 2024 oprávnené výdavky v minimálnej výške 2,05 miliardy eur,“ informoval na svojom portáli rezort financií. Druhé najvyššie ročné čerpanie fondov EÚ dosiahlo Slovensko ešte v roku 2015 v objeme 3,13 miliardy eur. Bolo to v rámci dočerpávania eurozdrojov z programového obdobia 2007 až 2013.
Koncom minulého roka sa skončilo oprávnené obdobie, v rámci ktorého mohli byť uhradené výdavky programového obdobia 2014 až 2020, avšak aj v roku 2024 pokračuje proces spracovávania týchto výdavkov. V súlade s usmernením ministerstva financií ako certifikačného orgánu k ukončeniu pomoci zo štrukturálnych fondov, z Kohézneho fondu a Európskeho fondu pre rybné hospodárstvo majú prijímatelia prostriedkov EÚ stále možnosť predkladať žiadosti o platbu na riadiace orgány na ministerstvách.
„Rovnako je možné naďalej predkladať súhrnné žiadosti o platbu na Ministerstvo financií. Predbežná úroveň dosiahnutého čerpania bude známa po predložení posledných výdavkov v stanovených termínoch,“ priblížilo ministerstvo financií. Ako dodalo, finálna úroveň čerpania bude známa po uzatvorení programového obdobia na základe predloženia záverečných účtov, ktoré budú predložené Európskej komisii v termíne do 15. februára 2025.