Na Slovensku vlani po ekonomickom oživení vystúpila produkcia emisií skleníkových plynov nad úroveň pred vypuknutím epidémie choroby covid-19. Dôvodom je vývoj u hlavného hráča v oceliarskom priemysle. Krajina sa tak vymyká trendu v Európe, kde sa emisie udržali na predcovidovej hodnote. Vo svojej analýze zostavenej na základe údajov európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS) na to dnes upozornili analytici slovenskej centrálnej banky (NBS).
Nárast emisií
„Vývoj v minulom roku vo väčšine krajín EU ETS charakterizuje mierny nárast emisií. Väčšina krajín EU ETS zatiaľ zostala pod úrovňou trendu z obdobia pred pandémiou z roku 2019. Jedinou krajinou, kde bol stav odovzdaných kvót vyšší, bolo Slovensko," uviedli ekonómovia NBS.
K dvojcifernému medziročnému rastu vyprodukovaných emisií na Slovensku vlani podľa analytikov prispela takmer výhradne miestna divízia amerických oceliarní U.S. Steel, zvyšok ekonomiky bol v súlade s európskym vývojom. Skupina U.S. Steel Košice sa na celkovom objeme emisií v rámci EÚ ETS na Slovensku podieľala viac ako dvoma pätinami. Oceliarne po predchádzajúcom útlme zaznamenali oživenie produkcie.
Zníženie skleníkových plynov
V Európe podľa analýzy v rokoch 2018 až 2020 vyprodukované emisie výrazne klesali. V roku 2019 bol dôvodom najmä sektor spaľovania palív v súvislosti s vývojom u veľkých elektrární hlavne v Nemecku, Španielsku a Poľsku. Predvlani po vypuknutí pandémie covidu-19 sa pridalo aj letectvo, a to kvôli koronavírovým obmedzeniam v doprave.
Systém obchodovania s emisiami ETS je hlavným nástrojom na zníženie emisií skleníkových plynov. Stanovuje limity celkového množstva skleníkových plynov, ktoré môžu vypúšťať sektory v jeho pôsobnosti, a zároveň umožňuje podnikom získať alebo zakúpiť emisné kvóty, s ktorými možno podľa potreby obchodovať.