Slovensko čelí výzvam v oblasti zdaňovania kryptomien, keďže sa v porovnaní s ďalšími členskými štátmi Európskej únie prikláňa ku vysokým daňovým sadzbám na výnosy z kryptomien. Dávid Horváth zo spoločnosti Capital Markets a odborník na daňovú politiku a exposlanec za SaS Peter Cmorej vyjadrili na konferencii Investičné trendy 2024 obavy, že krajina zaostáva za globálnymi trendmi a taktiež nerobí dostatočné opatrenia na ochranu ľudí pred falošnými investičnými ponukami, ktoré sú rozšírené na internete.

Kryptoinvestície sú obmedzené

Aktuálne opatrenia v daniach znamenajú, že zisk z predaja kryptomien na Slovensku podlieha 19-percentnej dani a 15-percentnému zdravotnému odvodu, čo podľa odborníkov bráni prílivu kryptoinvestícií do krajiny.

„Takýto krok by kryptoaktíva legitimizoval ako reálny nástroj pre finančné transakcie, obchodovanie a investovanie, čo by prinieslo výhody v podobe väčšej transparentnosti a stability na našom trhu,“ uvádza Dávid Horváth.

Kým Nemecko a Portugalsko pri položení určitých podmienok sprístupnili nižšie daňové sadzby alebo dokonca oslobodenie od daní, Slovensko namiesto príťažlivého daňového prostredia odrádza potenciálnych investorov. „Slovensko premárnilo šancu stať sa atraktívnym pre investorov do kryptomien,“ dodáva Peter Cmorej.

Influenceri propagujú rizikové investície

Zároveň neexistujú na Slovensku účinné opatrenia proti tzv. finfluencerom, ktorí bez obmedzení šíria na sociálnych sieťach investície rizikového charakteru. „Influenceri môžu poskytovať investičné rady a robiť reklamu konkrétnym produktom bez toho, aby za svoje odporúčania niesli právnu zodpovednosť,“ uviedol Dávid Horváth. Napriek tomu, že v iných krajinách, ako je Veľká Británia, je kontrola nad takýmito praktikami výraznejšia, na Slovensku sú opatrenia stále nedostatočné.

Podľa Dariny Huttovej z Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov sú možnosti Národnej Banky Slovenska v tejto oblasti obmedzené. To znamená, že mnohé prípady končia bez riešenia. Na konferencii odborníci zdôraznili aj potrebu zväčšiť povedomie verejnosti o finančných produktoch, čo by zlepšilo finančnú gramotnosť a zamedzilo realizácii podvodných praktík.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Pozor na úspory. Eaconomy sľubuje skratku k bohatstvu, no investorov môže dostať na mizinu