Stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Európskej únii (EÚ) veľvyslanec Ivan Korčok podpísal vo štvrtok v Bruseli za Slovensko zmluvu o Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM). Podpisom dokumentu sa začína ratifikácia v jednotlivých krajinách s cieľom, aby trvalý euroval s kapacitou 500 miliárd eur mohol začať pôsobiť od 1. júla tohto roku.

„Dnešný podpis zmluvy je dôležitým krokom v sérií opatrení na stabilizáciu a posilnenie našej meny. Euroval má pomôcť krajinám, ktoré sa dostali do ťažkostí s financovaním, aby moli urobiť potrebné opatrenia pri ozdravení verejných financií," uviedol veľvyslanec.

Podľa slovenského diplomata je zároveň trvalý euroval naviazaný na sprísnený mechanizmus rozpočtového dohľadu, pretože podmienkou jeho čerpania je okrem iného i pristúpenie k fiškálnej dohode, ktorá má členské štáty nútiť k zodpovednému narábaniu s verejnými financiami.

I. Korčok očakáva, že sfunkčnenie stabilizačných nástrojov v kombinácii s konsolidáciou národných rozpočtov a opatrení na podporu ekonomického rastu povedú už v tomto roku k pozitívnemu obratu a zlepšeniu celkovej ekonomickej situácie v EÚ.

Európsky mechanizmus pre stabilitu patrí do druhej vlny balíka opatrení, cieľom ktorých je poskytnúť pomoc členskému štátu eurozóny v ťažkej finančnej situácii a tým udržať finančnú stabilitu eurozóny ako takej. Slovensko zaplatí do trvalého eurovalu v piatich splátkach 659,2 miliónov eur a celková výška akcií upísaných Slovenskom bude predstavovať sumu 5,768 miliárd.

ESM nadväzuje na Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF), takzvaný dočasný euroval. Ten vznikol 9. mája 2010 ako štátmi eurozóny účelovo založený subjekt na boj proti dlhovej kríze. Pôvodný objem záruk v EFSF dosahoval 440 miliárd eur, pričom podiel Slovenska zodpovedal sume záruk 4,372 miliárd.

Lídri eurozóny sa však neskôr rozhodli garancie navýšiť na bezmála 780 miliárd, čo malo zabezpečiť pôvodne zamýšľanú efektívnu úverovú kapacitu nástroja na úrovni 440 miliárd eur. Podiel záruk Slovenska na navýšenom eurovale stúpol na 7,7 miliardy.

O navýšení záruk v prvom eurovale hlasovali poslanci NR SR v polovici októbra minulého roka, pričom v prvom hlasovaní navýšenie nepodporili a zároveň tak vyslovili nedôveru vláde Ivety Radičovej. V ďalšom hlasovaní sa však Slovensko napokon pridalo ku skupine šestnástich krajín eurozóny, ktoré schválili zmeny v eurovale.

Foto na titulke - Flickr