Počet prijatých utečencov by si podľa tohto textu stanovovali jednotlivé štáty.

V najnovšom návrhu nie sú podľa Financial Times spomenuté žiadne počty migrantov, ktoré by členské krajiny mali prijať z preťažených štátov. Návrh tak vychádza v ústrety Česku, Slovensku, Poľsku či pobaltským štátom, ktoré proti kvótam ostro vystupujú od začiatku.

Luxembursko sa ako predsednícka krajina únie pokúša za každú cenu čo najskôr sprostredkovať vyrokovanie dohody, ktorá má byť kľúčom k riešeniu súčasnej zúfalej situácie. Hoci by kvóty mohli veľké západoeurópske krajiny na čele s Nemeckom presadiť pomocou väčšinového hlasovania, snažia sa o konsenzus, aby predišli možnej následnej negatívnej reakcii štátov z východu únie, napísal denník.

Ak však skutočne aktuálny návrh prejde, bude podľa Financial Times pre Európsku komisiu zložitejšie hľadať dlhodobé riešenie situácie okolo utečencov. Text, o ktorom píše denník, totiž vyrieši prerozdelenie 120-tisíc utečencov pobytom v preťažených krajinách EÚ. Pre očakávané ďalšie vlny sa ale budú musieť európske krajiny zhodnúť na ďalšom prerozdeľovaní, čo by kvóty vyriešili automaticky.

Utorkové rokovanie ministrov vnútra EÚ, ktoré by malo otázku kvót riešiť, bude predchádzať mimoriadnemu únijnému summitu k migrácii, ktorý je zvolaný na stredu.