Slovensko vo štvrtok v sídle amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír vo Washingtone podpísalo Dohody Artemis. Stalo sa tak 42. krajinou, ktorá sa pripojila k tejto zmluve a zaviazala sa k mierovému, transparentnému a zodpovednému prieskumu vesmíru, informuje TASR na základe správ NASA a odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže.

„NASA víta Slovensko ako najnovšieho signatára Dohôd Artemis,“ vyhlásil riaditeľ NASA Bill Nelson. „Spojené štáty a Slovensko majú spoločné hlboké porozumenie pre silu bádania. Prostredníctvom tejto novej kapitoly v partnerstve našich krajín budeme podporovať túto globálnu koalíciu, aby sme vesmír skúmali otvorene, zodpovedne a mierovo,“ dodal.

Tomáš Drucker podpísal zmluvu

Za Slovensko podpísal dohodu minister školstva Tomáš Drucker, vláda ho splnomocnila na podpis dokumentov predošlú stredu.

„Slovensko je hrdé na svojich talentovaných a inovatívnych ľudí. Už dnes máme takmer päť desiatok spoločností a startupov, ktoré ukázali veľký potenciál aj v oblasti vesmírneho priemyslu. Pripojenie sa k Dohodám Artemis nám pomôže ešte viac zintenzívniť spoluprácu s inými krajinami v oblasti technológií, vedy, inovácií a prispeje tak k vytvoreniu ďalších možností na spoločné projekty či misie,“ dodal Tomáš Drucker.

Kódex zodpovedného mierového prieskumu

Autormi dohôd sú americké ministerstvo zahraničných vecí a NASA. Definujú ich ako súbor princípov a akýsi kódex zodpovedného mierového prieskumu Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies v rámci vesmírneho programu Artemis, ktorý pripravujú s cieľom pristáť na Mesiaci do roku 2025 a do konca desaťročia vytvoriť udržateľnú prítomnosť na Mesiaci s potenciálom vesmírnej misie aj na Mars.

Na programe pod vedením NASA participujú aj ďalšie vesmírne agentúry členských štátov Európskej únie, Kanady a Japonska, ako aj mnohé súkromné spoločnosti.

Slovenská republika je zároveň pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry, taktiež účastníkom programu Artemis, s ambíciou ďalej prehlbovať danú kľúčovú spoluprácu. Témy a oblasti vesmírneho výskumu a priemyslu spravuje od roku 2021 Vesmírna kancelária, ktorá je organizačne rozdelená medzi rezort školstva a SARIO, pripomína ministerstvo vo vyhlásení.

Ďalšie dôležité správy

Space,Junk,Orbiting,Around,Earth,-,Conceptual,Of,Pollution,Around
Neprehliadnite

V USA udelili prvú pokutu spojenú s vesmírnym odpadom