PGNiG tvrdí, že už objem, ktorý v stredu dostal, bol pod minimálnym rozsahom, ktorý je stanovený v zmluve s Gazpromom. Podnik tak začal kompenzovať výpadok dodávok z východu dovozom suroviny z Nemecka a Českej republiky.

PGNiG oznámil, že príčinu nižších dodávok z Ruska sa stále snaží zistiť. Od Gazpromu zatiaľ žiadne informácie neprišli, uviedol podnik podľa agentúr PAP a Reuters. V pondelok poľská plynárenská spoločnosť vraj dostala o 20 percent menej plynu, než má v zmluve, v utorok to bolo o 24 percent menej. Gazprom to popiera.

Zníženie dodávok plynu hlási aj Slovensko. Dominantný predajca plynu SPP, uviedol, že aj počas štvrtka zaznamenal pokles objemu dodávok suroviny o asi desatinu. Rovnaký výpadok spoločnosť hlásila už v stredu.

"Na dodávky všetkým zákazníkom od domácností po veľké priemyselné podniky táto situácia nemá žiadny vplyv," povedal hovorca SPP Peter Bednár. Dodal, že aj súčasné dodávky sú dostatočné pre zabezpečenie potrieb klientov SPP a pre priebežné dopĺňanie zásobníkov plynu. Tie by mali byť úplne naplnené už v najbližších dňoch.

Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System a šéf ukrajinského prepravcu plynu Ukrtransgaz v stredu povedali, že Gazprom začal obmedzovať dodávky zemného plynu do Poľska, aby Varšava zastavila reverzný tok plynu na Ukrajinu. Ukrajina je teraz pre spory o cenu odrezaná od priamych dodávok plynu z Ruska.

Rusko prerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovici júna a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolárov, ktoré dlhuje za predchádzajúce dodávky. Kyjev tvrdí, že zvýšená suma, ktorú Moskva od apríla za plyn požaduje, je politicky motivovaná a odmieta ju zaplatiť.

Ukrajina od tohto mesiaca začala dovážať plyn zo Slovenska a menšie objemy dováža z Poľska a Maďarska. Dodávky z Maďarska ale v auguste prudko klesli. Ukrajina ročne spotrebuje zhruba 50 miliárd metrov kubických plynu. Krajiny vyťaží asi 20 miliárd metrov kubických, zvyšok musí doviezť, prevažne z Ruska.