„Prichádzame o nové investície. Príkladom je nedávna prehra v súboji o automobilku BMW. Investori posudzujú nielen úľavy, ktoré im ponúkne štát, ale aj stav infraštruktúry a aj ako sa správa k veľkým firmám. Veľmi citlivo vnímajú, či je v krajine z dlhodobého hľadiska stabilita podnikateľského prostredia alebo nie. Na Slovensku to vnímame ako problém,“ konštatoval R. Cenký.

„Štát zabúda na zamestnávateľov a práve oni musia vytvárať podmienky pre zamestnancov. Problémom je vysoká byrokracia i zhoršovanie legislatívneho prostredia. Hodnoty tvoria najmä veľké firmy a toto všetko ich neúmerne zaťažuje. Kontraproduktívne často pôsobia aj odbory v snahe zlepšiť podmienky pre svojich členov,“ upozornil R. Cenký.

Podľa R. Cenkého najmä tlak na neúmerné zvyšovanie platov znižuje konkurencieschopnosť Slovenska. „Z hľadiska produktivity práce sme na tom síce v rámci V4 najlepšie, no rast miezd už nekorešponduje s rastom produktivity práce,“ dodal R. Cenký.

Rast miest na Slovensku súvisí s nedostatkom pracovných síl a s rekordnou mierou nezamestnanosti, ktorá v októbri dosiahla 5,23 percenta. R. Cenký však tvrdí, že zjednodušenie ekonomickej migrácie a dovoz zamestnancov zo zahraničia nevyrieši situáciu na trhu práce.

„Dovoz cudzincov rieši rýchly nedostatok pracovnej sily. Do budúcnosti by sme však mali riešiť tento problém systémovo a hľadať rezervy v štáte. Napríklad v baníctve sa nachádza dosť pracovných síl a už sme mohli skôr pristúpiť k útlmu tohto odvetvia. Mali by sme sa snažiť zefektívniť rekvalifikáciu marginalizovaných skupín a nachádzať rezervy aj v štátnych firmách a v štátnej správe,“ zdôraznil R. Cenký.